Poradnik małego plażowicza - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Poradnik małego plażowicza

Poradnik małego plażowicza

Autor zdjęcia/źródło: Bezpieczne plażowanie - czego uczyć dziecko na plaży@pixabay.com

Plaża to wielka frajda dla każdego malucha. Z nią wiążą się dla dziecka same przyjemności jak pluskanie się w wodzie, zbieranie kamyków i budowanie zamków z piasku. Jednak gdy wypoczywamy z maluchem musimy wiedzieć na czym polega bezpieczne plażowanie i czego uczyć dziecko na plaży.

Niezbędne okażą się informacje jak chronić dziecko przed słońcem, czy pozwolić mu na pluskanie się w wodzie i co zabrać ze sobą na plażę.  

Bezpieczne plażowanie – czego uczyć dziecko na plaży

  • Bez słońca  wakacje nie byłyby udane, jednak  w nadmiarze  może ono maluchowi zaszkodzić. Skóra dziecka jest bardzo  delikatna i narażona na poparzenia słoneczne. Musimy ją szczególnie chronić i posmarować całe ciało malucha kremem  z wysokim filtrem słonecznym. Najlepsze dla dzieci są kremy nieperfumowane z filtrami fizycznym działającymi jak lustro które odbijają i rozpraszają promienie słoneczne. Skórę dziecka należy smarować na plaży przynajmniej co dwie godziny i po każdej kąpieli.
  • Unikajmy pobytu z dzieckiem na plaży w godzinach 12 – 6. Wtedy słońce grzeje najmocniej. Najlepsza pora zaczyna się po 16.  gdy słońce nie operuje już tak mocno i nie ma tylu ludzi na plaży. Jeśli jednak lubimy się opalać postarajmy się by dziecko w tych najgorętszych godzinach  bawiło się w cieniu parasola.
  • Nie rozbierajmy dziecka na plaży. Cieniutkie majteczki i bluzeczka stanowią świetną izolację przed słońcem. Do tego koniecznie czapeczka z daszkiem.
  • Jeśli jesteśmy nad morzem zabrońmy dziecku wchodzenia w wydmy i bawienia się na nich. Piasek wydmowy jest niebezpieczny i w każdej chwili może się obsunąć i przysypać dziecko.
  • Spróbujmy założyć maluchowi okulary przeciwsłoneczne. Ochroni to jego oczy przed słońcem  oraz przed piaskiem. Warto wziąć ze sobą na plażę sól fizjologiczną. Przyda się ona do przemywania oczu maluszka
  • Lepiej, by dziecko nie bawiło się na plaży na golasa, bo piach może podrażnić miejsca intymne, a nawet przyczynić się do powstania przykrego stanu zapalnego. Dla malucha najlepszym strojem jest luźny, bawełniany T-shirt i wygodne krótkie spodenki.
  • Jeśli plaża jest czysta możemy bez obaw pozwolić dziecku biegać po piasku na bosaka. To doskonała gimnastyka dla stóp, a dla malucha wielka frajda. W upalne dni piasek może być gorący i wtedy mogą się dziecku przydać lekkie plażowe buty.
  • Do zabawy na plaży wystarczy dziecku łopatka i wiaderko. Te mniejsze lepiej pasują do rączki dziecka i łatwiej je zmieścić w torbie czy plecaku.
  • Jeżeli nie chcemy, by maluch ciągle  wchodził do wody , ulokujmy się dalej od niej.
  • Jeśli jednak nie mamy nic przeciwko wodnym igraszkom, rozłóżmy koc nad samym brzegiem. Gdy szkrab bawi się nad wodą, zawsze któreś z was musi być przy nim. Dla rocznego malucha niebezpieczna może być nawet woda do kolan, a niewielka fala może go przewrócić.
  • Jeżeli dziecko chce się pluskać w wodzie, załóżmy mu  zarękawki lub kapok. Jeśli maluch bawi się na dmuchanym pontonie, delfinie czy kółku, przywiążmy do zabawki krótki sznurek i nie wypuszczajmy go z rąk.
  • Nie martwmy się, że maluch się przeziębi. Jest cały czas w ruchu, więc nie marznie . Poza tym pluska się przy brzegu, gdzie jest płytko i woda szybko się nagrzewa.
  •  Gdy maluch już się wypluska, wytrzyjmy go dokładnie ręcznikiem, posmarujmy  kremem przeciwsłonecznym i ubierzmy w suche ubranie.
  • Jeśli maluch  nie zdradza ochoty na morskie kąpiele.  Nie starajmy się zmuszać go na siłę, pozwólmy mu powoli oswoić się z żywiołem.
  • Jeśli dziecko w czasie codziennej kąpieli boi się zmoczyć buzię i za nic nie daje sobie umyć głowy, pobyt nad morzem może mu pomóc. To doskonała okazja, by oswoiło się z wodą i pozbyło się lęku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Jak zorganizować dziecku wakacje? - ROZMOWA Z PSYCHOLOGIEM>>

Deszczowe wakacje – nuda czy czas na nowe hobby?>>

 

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    I mieć cały czas oczy szeroko otwarte by nam gdzieś dziecię nie zaginęło i było bezpieczne!