Podologia – na zdrowej stopie. - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Podologia – na zdrowej stopie.

Podologia – na zdrowej stopie.

Autor zdjęcia/źródło: mat partnera artykułu

Stopy - z reguły poświęca się im mało uwagi, a przecież to one właśnie dźwigają cały ciężar ciała i narażone są na liczne kontuzje. O ich estetyczny wygląd łatwo zadbać samemu lub podczas zabiegu pedicure, jednak czasami taka standardowa pielęgnacja może nie wystarczyć. Widoczne zmiany chorobowe lub ból w trakcie chodzenia stanowią sygnał, że trzeba udać się do gabinetu podologa.

Kim jest podolog?

Podolog to specjalista, posiadający szeroką wiedzę z pogranicza nauk medycznych i kosmetologii, którego zadaniem jest eliminowanie i profilaktyka szeroko rozumianych schorzeń stopy. Do jego zadań należy zdiagnozowanie dolegliwości, samodzielne wykonywanie odpowiednich zabiegów leczniczych i pielęgnujących oraz edukacja na temat dbania o zdrowie i higienę stóp w domu. Czasami zdarza się, że zmiany w obrębie stóp odzwierciedlają stan zdrowia całego organizmu - doświadczony podolog potrafi wcześniej rozpoznać objawy chorobowe i skierować klienta do odpowiedniego specjalisty, np. reumatologa, ortopedy, diabetologa czy flebologa. W wielu krajach europejskich podolog jest zawodem medycznym, jednak w Polsce nadal przynależy on do branży kosmetycznej. Mimo to zajmowanie się podologią wymaga gruntownej wiedzy z zakresu anatomii stóp oraz dermatologii, ortopedii, diabetologii i angiologii, a także umiejętności chirurgicznych, potrzebnych do wykonywania różnych zabiegów. Można śmiało stwierdzić, że wśród przedstawicieli zawodów medycznych i kosmetycznych to właśnie podolog dysponuje najbardziej kompleksową wiedzą na temat stóp, posiada także narzędzia i umiejętności, konieczne do przywrócenia im zdrowego i estetycznego wyglądu.

Jakie zabiegi obejmuje podologia?

Podologia zajmuje się patologiami w obrębie tkanek stóp. Ich powstawanie czasem spowodowane jest nieprawidłowymi nawykami oraz błędami w higienie i pielęgnacji, ale bywa także objawem różnych chorób, np. cukrzycy, zaburzeń układu krążenia czy dny moczanowej. W ramach specjalistycznego pedicure leczniczego można usunąć nadmiar zrogowaciałych tkanek, wyeliminować odciski i modzele, a także pozbyć się zmian chorobowych z paznokci i, w razie potrzeby, zrekonstruować uszkodzoną płytkę. Istnieją także zabiegi wykonywane przy pomocy klamer ortonyksyjnych, które pozwalają skorygować wrastające i wkręcające się paznokcie, stanowiące duży problem zdrowotny i estetyczny. Niektóre gabinety oferują również zabiegi, pozwalające przynieść ulgę i opóźnić zmiany związane z artrozą stawów placów stóp, której skutkiem są tzw. halluksy. W gabinecie podologa można także sprawdzić, czy wzorzec ruchu jest prawidłowy i czy nie jest konieczne odciążenie pewnych partii stopy, np. za pomocą wkładek ortopedycznych, aby zapobiec pojawianiu się problemów w przyszłości.

Kiedy odwiedzić podologa?

Sygnałem do wizyty w gabinecie podologicznym powinny być zmiany widoczne w obrębie skóry stóp oraz paznokci, a także ból podczas chodzenia. Sucha skóra i „pękające” piety, odciski i kurzajki, wrastające paznokcie, halluksy czy zmiany grzybicze to dolegliwości, z którymi warto udać się do doświadczonego specjalisty. Systematyczne wizyty w gabinecie podologicznym będą dobrym rozwiązaniem w przypadku osób ze łuszczycą czy zespołem stopy cukrzycowej, a także znajdujących się w trakcie chemioterapii, ponieważ w tych przypadkach stan zdrowia przekłada się na różne problemy w obrębie stóp. Również seniorzy, u których często pojawiają się odciski i deformacje w obrębie paznokcia, mogą korzystać z usług podologa. Czasem wystarczy jedna wizyta, aby pozbyć się dokuczliwego problemu, choć niektóre dolegliwości wymagają dłuższej terapii. Podolog pomoże także wdrożyć odpowiednią profilaktykę, która zapobiegnie pojawianiu się problemów w przyszłości.

Jak znaleźć dobrego podologa?

Zabiegi podologiczne często łączą się z koniecznością przerwania ciągłości tkanek, dlatego muszą być wykonywane fachowo, przy zachowaniu szczególnych środków ostrożności. W Polsce brakuje prawnych uregulowań zawodu podologa, dlatego też warto oprzeć się na opinii znajomych czy rekomendacjach z Internetu. Wizyta w zwyczajnym gabinecie pedicure nie gwarantuje dostępu do specjalisty, jakim jest podolog. Kraków i inne większe miasta umożliwiają bezproblemowe znalezienie dobrego gabinetu podologicznego, ale w przypadku mniejszych miejscowości może być to problematyczne. Warto jednak poświęcić więcej czasu na dotarcie do dobrego podologa, ponieważ zdrowe stopy stanowią dosłownie i w przenośni podstawę prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika lorenzo
    lorenzoIkona zgłaszania komentarza
    Podologia to dla mnie bardzo ważna specjalizacja, ponieważ od lat zmagałem się z problemami skórnymi i krzywizną palców u stóp. Niestety u nas to rodzinne i wiedziałem, co mnie czeka. Moja mama miała te same problemy, jednak niestety nie trafiła na takich specjalistów jak ja. Mnie polecono abym udał się do Instytutu Podologicznego w moim rodzinnym Przemyślu, gdyż mają tam na prawdę świetnych specjalistów. Tak też zrobiłem. Leczenie wdrożone i już jest duża różnica w porównaniu z tym, co miałem na początku. Jestem dobrej myśli, że uda nam się wraz z moim podologiem zatrzymać chorobę.