Już na samym początku chcemy Cię uspokoić - płacz w ciąży jest czymś normalnym, naturalnym i przytrafia się każdej przyszłej mamie. Ale przyszłe mamy płacząc zastanawiają się, a nawet martwią, czy swoim płaczem nie zaszkodzą dziecku - a potem znów wpadają w rozpacz z tego powodu.
Płacz w ciąży: co wywołuje płacz w ciąży?
Ciąża nie jest chorobą, jednak w jej czasie zachodzą ogromne zmiany w ciele kobiety. Jest ona bardziej zmęczona i odczuwa stres o to, czy ciąża i poród przebiegną pomyślnie, a dziecko będzie zdrowe. Przyszłe mamy odczuwają także niedogodności związane z mdłościami i awersję do zapachów i jedzenia.
To wszystko wpływa na samopoczucie, trwa ponad pół roku, zatem to całkowicie normalne, że kobieta w ciąży płacze czasem z bardzo błahego powodu lub nawet bez przyczyny (zdaniem otoczenia). A zmiany hormonalne naprawdę powodują rewolucję w jej ciele i mogą się przyczyniać do częstych wahań nastroju. Zwłaszcza na początku i pod koniec ciąży.
>> ZOBACZ! WYPRAWKA: to sie przyda mamie i dziecku
Czym martwią się przyszłe mamy?
Mówi się, że czas ciąży to najpiękniejsze 9 miesięcy w życiu kobiety. Tymczasem przyszła mama zastanawia się, czy:
dziecko urodzi się zdrowe – nawet jeśli badania lekarskie to potwierdzają,
poród będzie bolał,
poradzi sobie jako mama – odpowiedzialna za bezbronną istotę,
będzie mogła karmić piersią,
nie straci pracy po powrocie z urlopu macierzyńskiego.
Przyczyną płaczu w ciąży u przyszłej mamy mogą być także kłopoty w związku, jeśli jedno z partnerów nie było przygotowane do roli rodzica.
Czy płacz przyszłej mamy wpływa na dziecko?
Kobiety w ciąży płaczą więcej, to już wiemy. Płaczą z konkretnego powodu lub bez. Płacząc martwią się też, czy nie szkodzą tym dziecku. A to zależy. Jeśli kobieta w ciąży płacze w wyniku długo trwającego stresu to może to mieć wpływ na rozwijającego się maluszka. Jeśli jednak płacz jest objawem burzy hormonalnej, może być pomocny w pozbyciu się emocji.
Specjaliści radzą przyszłym mamom, by zadbały o swoją grupę wsparcia, w której znajdują się rówieśnice już posiadające dzieci, koleżanki, które jeszcze nawet nie planują rodziny i osoby starsze, z doświadczeniem i większym dystansem do życia. Z każdą można porozmawiać o czymś innym, oderwać się natrętnych myśli lub rozwiać wątpliwości. Świetnie sprawdzają się także porady fachowca, np. psychologa, położnej lub douli.