Autor zdjęcia/źródło: photl.com
Sens kupowania telefonu dziecku
Przed podjęciem decyzji o wyborze odpowiedniego aparatu warto poświęcić chwilę i zastanowić się, czy naprawdę kupno telefonu jest konieczne. Zazwyczaj przeważa argument o bezpieczeństwie – wygodnie jest zadzwonić do własnego dziecka i dowiedzieć się, gdzie aktualnie przebywa i np. kiedy skończy lekcje. Zauważmy, że przy wyborze odpowiedniego telefonu interesy obu stron mogą się rozmijać: dziecko prawdopodobnie będzie chciało posiadać gadżet, który obsłuży np. proste gry, rodzic zaś będzie stawiał na zaspokojenie swojej potrzeby kontaktu. Warto więc poszukać złotego środka i wybrać model spełniający wymogi obu racji.
Czy smartfon to dobry pomysł?
Telefon będący multimedialnym centrum rozrywki może być za dużym obciążeniem dla małego dziecka. W większości wypadków w zupełności wystarczy kupno modelu niskobudżetowego, ale z ekranem dotykowym. Wgrywanie coraz to nowych aplikacji zapewni takiemu aparatowi dużą żywotność, a rodzicowi umożliwi kontrolę nad zawartością np. za pomocą aplikacji blokujących dostęp do miejsc, które dziecko niekoniecznie powinno odwiedzać. Dotyczy to także Internetu – na początkowym etapie użytkowania telefonu łączność z siecią WWW nie będzie konieczna.
Tradycyjny, klawiszowy?
Oczywiście, zawsze trzeba liczyć się z tym, że telefon będzie często eksploatowany do granic możliwości, istotna jest zatem jego wytrzymałość i odporność na aktywność dziecka. Smartfon może takich zabaw po prostu długo nie wytrzymać – stale rozładowana bateria czy ledwo widoczny zza rys ekran mogą skutecznie przekonać rodziców do wyboru tradycyjnego modelu klawiszowego. Przy podejmowaniu decyzji warto pójść z dzieckiem na kompromis. Jeżeli motywem do zakupu smartfona są tylko gry, to warto udostępnić je dziecku na swoim telefonie, pod całkowitym nadzorem. Tymczasem prosty model klawiszowy może nie będzie gigantem w swojej klasie, ale umożliwi spełnienie swojej podstawowej roli, czyli zapewni sprawną komunikację.
Który model wybrać?
Warto szukać telefonów po prostu budżetowych: spośród klawiszowych może być to np. Nokia 208, zaś tym bardziej zaawansowanym smartfonem będzie np. Samsung Galaxy Young – oba telefony można mieć już za 3 zł w ofercie Mix z Plusa np. w ofercie Elastycznej. Przy wyborze konkretnego modelu warto mieć orientację, jak dziecko radzi sobie z nowinkami technicznymi. Czasami barierą może być po prostu wiek, trzeba też pamiętać, że pierwszy telefon dopiero wytyczy ścieżkę komórkowych preferencji dziecka – z pewnością przyjdzie czas i na droższe modele.