To bardzo stresujący okres w życiu mamy i dziecka. Nie wiadomo w zasadzie, kto denerwuje się bardziej? Mamy często posyłając dzieci do przedszkola zakładają, że na początku ich pociecha nie odnajdzie się w nowej sytuacji. Bywa różnie, niestety często te matczyne proroctwa się sprawdzają. Ojcowie częściej zachowują zimną krew i nie zakładają najgorszych scenariuszy, bo słusznie uważają, że będą martwić się, gdy pojawi się problem, a nie na zapas.
Jak przygotować malucha do roli przedszkolaka?
Rodzice mają swoje wyobrażenia na temat roli przedszkola. Wierzą, że ten etap jest niezbędny w życiu każdego malucha, głównie z uwagi na kontakt z rówieśnikami i pierwszą w życiu dziecka możliwość nawiązywania relacji społecznych. Niektóre dzieci nawiązują relacje już żłobku, ale dopiero przedszkole rozwija je w pełni.
Zatem, aby uspokoić siebie i nieco wyciszyć obawy związane z pójściem pociechy do przedszkola warto przygotować się na ten krok:
- Maluch powinien jak najwięcej wiedzieć na temat czekających go zmian, przede wszystkim zaś to, że będzie tam bez rodziców, ale z miłymi paniami, innymi dziećmi i w towarzystwie wielu nowych zabawek.
- Odwiedźcie przedszkole przed rozpoczęciem roku, czy to w ramach zorganizowanych przez placówkę zajęć, czy indywidualnie. Dziecko wracając będzie już trochę znało nowe miejsce.
- Opowiedzcie mu o tym, jak wygląda dzień w przedszkolu i kiedy będzie odbierany (np. jak zjesz podwieczorek to mama już będzie czekała). Określenie czasu odbioru z przedszkola w zrozumiały dla malucha sposób jest bardzo ważne, ponieważ dziecko w tym wieku jeszcze nie rozumie, że mama wróci i płacze w obawie, iż zostanie w przedszkolu na zawsze, a tak będzie mu łatwiej dotrwać do momentu, gdy rodzice je odbiorą.
- Wspomagajcie się literaturą. Jest wiele pozycji na rynku, które opowiadają w dostosowany do wieku malucha sposób o perypetiach ulubionych bohaterów w przedszkolu.
Gdy Wasz maluch rozpocznie już karierę przedszkolaka, słuchajcie dobrych rad Pań na temat wspierania dziecka w pierwszych dniach. Przedszkolanki doświadczyły już wielu historii i rzeczywiście wiedzą, jak postępować z maluchem:
- Nie przedłużać chwili rozstania z dzieckiem, najlepiej odprowadzić malucha i zostawić go pod opieką Pań. Zwykle malec chwilę popłacze, lecz zaraz się uspokaja. Przedłużanie tego momentu powoduje, że dziecku coraz trudniej zostać w przedszkolu.
- Codziennie pytać dziecko po powrocie do domu o przyjemne rzeczy, co robiło, w jakie zabawy się bawiło. Jeśli maluch nie lubi jeść lepiej nie wypytywać o menu i czy coś zjadło, bo to powoduje, że przedszkole kojarzy się z czymś dla niego nieprzyjemnym. Jeśli maluch nie chce opowiadać, warto odpuścić i poczekać, aż sam zechce podzielić się z rodzicami swoimi wrażeniami.
- Zwracać uwagę na niedobre odczucia malucha - może to być wynik ogólnej niechęci dziecka do przedszkola, ale także reakcja na negatywne wydarzenie, ewentualnie złe traktowanie przez inne dziecko lub przedszkolankę.
Wspomaganie dziecka od wewnątrz
Rodziców martwiących się o to, jak ich dziecko odnajdzie się w roli przedszkolaka, czy pierwszoklasisty zachęcamy do profilaktyki. Oprócz przygotowania dziecka psychicznie na nowy etap życia, warto także wzmacniać jego odporność. Lepiej już przed rozpoczęciem roku szkolnego wspomagać rozwój fizyczny i intelektualny dziecka wzbogacając jego dietę w olej z ryb morskich bogaty w kwasy Omega 3 oraz niezbędne witaminy i minerały. Wymienione składniki znaleźć można w suplemencie diety Multiomega 3 Junior "Bystrzy i Zdrowi" o Smaku Owoców Tropikalnych. Kolorowe opakowanie ze świnką Peppą zachęca do wypróbowania, a dodatkowo dziecko otrzymuje w prezencie magnes. Taki tran można podawać już dzieciom od 1 roku życia.
Promocyjne zestawy Multiomega 3 Junior "Bystrzy i Zdrowi" do kupienia TUTAJ>>