Familie.pl:, Jakie czynności możemy wykonywać po powrocie do domu, a jakich unikać?
Małgorzata Pastuszka: Po powrocie do domu nie powinnyśmy dźwigać ciężarów. Prace domowe wymagające intensywnego wysiłku lub pozycji z uciśniętym brzuchem są niewskazane ( prac związanych z pochylaniem się do przodu, wymuszonej pozycji ciała, długiego stania). Bagatelizowanie tych zaleceń może spowodować trwałe obniżenie mięśni miednicy mniejszej i więzadeł macicy, co w konsekwencji prowadzi do zmian wypadowych narządów rodnych oraz niedotrzymania moczu.
Familie.pl: Jak dbać o swoje ciało po porodzie? Na co szczególnie zwracać uwagę? W jakich przypadkach wrócić do lekarza?
Małgorzata Pastuszka: Ciało kobiety po porodzie ulega dynamicznym zmianom. Zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Już podczas ciąży możemy zadbać o to by nie tworzyły się nam rozstępy w okolicach piersi i brzucha za pomocą odpowiednich preparatów. Kontynuacja tego po porodzie jest bardzo wskazana. Dbanie o higienę osobistą sprzyja szybszemu gojenie się zarówno krocza po porodzie naturalnym jak i gojeniu się rany na brzuchu po cięciu cesarski.
Bezwzględnie należy skontaktować się z położną lub lekarzem w przypadku:
- Pojawia się silnego krwawienia po kilku dniach po porodzie, które nasili się i zawiera duże skrzepy może świadczyć to o tym, że w macicy pozostały fragmenty błon płodowych.
- Odchody z dróg rodnych mają brzydki zapach.
- Pojawia się silna gorączka.
- Pojawienie się bolesnego zgrubienia w okolicy odbytu, który może być charakterystyczne dla żylaków odbytu powodujących dyskomfort przy oddawaniu stolca.
- Jeśli nagle w piersi mimo zastosowania okładów i odciągania pokarmu pojawia się bolesny, gorący guzek. Może to świadczyć o pojawieniu się ropnia. W takim przypadku, aby utrzymać laktację pomóc może tylko wczesna interwencja położnej lub lekarza.
Familie.pl:, Jakie znaczenie ma dieta zaraz po porodzie?
Małgorzata Pastuszka: Odżywianie kobiety w okresie połogu a co za tym idzie i laktacji ma ogromny wpływ zarówno na jej zdrowie, jak i zdrowie maluszka.
- Wzrasta zapotrzebowanie energetyczne na około 500 kalorii.
- Dieta mamy powinna być dobrze zbilansowana i urozmaicona.
- Powinna zawierać mięso, ryby, sery, jaja, owoce. I warzywa.
- Nie są wskazane w tym okresie cytrusy, które mogą źle wpływać na brzuszek naszego dziecka.
- Ważne jest także spożywanie odpowiedniej ilości płynów. Jest to sprawa indywidualna nie powinno się jednak wypijać mniej niż 1, 5 litra płynów.
- Wskazane są w tym okresie wszelkie herbatki laktacyjne, czysta woda mineralna niegazowana, soki z niską zawartością cukru.
- Kobieta w okresie połogu i laktacji powinna zawsze pamiętać o swoim posiłku, ponieważ racjonalne odżywianie daje jej siłę do działania i opieki nad dzieckiem.