Opublikowany przez: Redakcja F. Redakcja 2024-02-13 11:02:51
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa prostooleh na Freepik
Sezon infekcyjny w pełni, a przychodnie pękają w szwach. Natomiast szkoły i przedszkola zaczynają świecić pustkami. Jak się okazuje nie tylko popularna w ostatnich tygodniach grypa, ale również rzadko występująca choroba wieku dziecięcego, która wróciła po pandemii.
Na swoim profilu o sytuacji w przychodniach poinformował znany pediatra dr hab. nauk med. Wojciech Feleszko, który prowadzi popularny i lubiany wśród rodziców kanał dr_feleszko.
- Obserwujemy po pandemii bardzo nasilony atak różnych drobnoustrojów, wirusów i bakterii. Jedną z tajemnic tego, co się wydarzyło po pandemii jest to, że pojawiła się ogromna fala zakażeń wywoływanych przez paciorkowca ropotwórczego. Dla przypomnienia to jest bakteria, która wywołuje anginę, ale wywołuje też szkarlatynę – mówi dr Feleszko na Instagramie.
- W ostatnich dwóch latach w sezonie infekcyjnym, czyli jesienno-zimowym, obserwowaliśmy ogromne dwie fale zakażeń paciorkowcowych, które objawiały się szkarlatyną, ale nie tylko. Widzieliśmy też bardzo poważne zapalenia płuc wywołane właśnie przez ten typ paciorkowca. A więc spodziewamy się, że jest to efekt popandemiczny , i że w następnych latach trochę zelżeje – dodaje pediatra.
Słowa lekarza potwierdziły liczne komentarze pod postem: "A ja się zastanawiałam, że za całe 15 lat pracy w przedszkolu nie było szkarlatyny, a w tym roku jest armagedon w szkołach i przedszkolach w okolicy" – napisała Madziara.
Zarażenie szkarlatyną następuje drogą kropelkową – najczęściej poprzez kontakt z osobą chorą na płonicę lub styczność z zainfekowanymi przedmiotami. Dlatego dość często choroba ta ma miejsce w przedszkolach i placówkach oświatowych, gdzie o kontakt z zarażonym dzieckiem lub rzeczami nie trudno. Początkowe objawy szkarlatyny u dzieci mogą nie być jednoznaczne i czasem bywają mylone z anginą.
Choroba rozwija się od dwóch do czterech dni, potem objawy szkarlatyny u dziecka narastają. Pojawia się wysoka gorączka, złe samopoczucie i ogólne rozbicie. Do tego dochodzi silny ból gardła i trudności w przełykaniu. Początkowo język dziecka pokryty jest białym nalotem, następnie nabiera koloru malinowego, co jest jednym z bardziej charakterystycznych objawów szkarlatyny u dzieci.
Po około 3 dniach od wystąpienia gorączki u dziecka pojawia się specyficzna dla szkarlatyny wysypka – w postaci czerwonych, maleńkich kropeczek. Wysypka najwyraźniej występuje na brzuchu, tułowiu i klatce piersiowej, ale także w pachwinach i zgięciach łokci oraz pod kolanami. Co ważne, wysypka omija okolicę nosa i ust, pozostawiając charakterystyczny biały trójkąt. Wysypka w szkarlatynie może ustępować do dwóch tygodni, powodując łuszczenie się skóry.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
sporish7 2024.02.26 13:00
Dla zakładów bukmacherskich Esport stał się nowym polem do działania. Wystarczy spojrzeć na ofertę dostępną na stronie Probukmacher, by zobaczyć, że wiele popularnych gier komputerowych https://www.probukmacher.pl/bonusy-bukmacherskie/zaklad-bez-ryzyka/betclic-cashback/ jest już dostępnych do obstawiania. Gry takie jak League of Legends, Counter-Strike: Global Offensive czy Dota 2 to tylko niektóre z propozycji, które można znaleźć na stronie bukmachera.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.