Pasta do zębów z węglem aktywnym - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Pasta do zębów z węglem aktywnym

Pasta do zębów z węglem aktywnym

Autor zdjęcia/źródło: mat. sponsora artykułu

Pasta do zębów z węglem aktywnym to produkt wspierający dbanie o higienę jamy ustnej oraz pomagający w zachowaniu naturalnej bieli zębów. W ostatnich latach tzw. czarna pasta zyskała ogromną popularność. W tym artykule opowiemy więcej o tym niezwykłym produkcie i korzyściach płynących z jego stosowania.

Węgiel aktywny: co to dokładnie jest?

Węgiel aktywny, zwany również węglem aktywowanym, jest niezwykle popularnym składnikiem w różnych dziedzinach, takich jak medycyna, kosmetyka czy higiena osobista. Swoją popularność zawdzięcza ogromnej powierzchni adsorpcyjnej. Co to jest powierzchnia adsorpcyjna? Jest to zdolność węgla aktywnego do wiązania się z zanieczyszczeniami. Właśnie dzięki zdolności wiązania toksyn czy bakterii jest bardzo popularnym lekiem pomocniczym na zatrucia,. Adsorpcja węgla aktywnego sprawia, że znalazł on zastosowanie jako składnik past wybielających zęby. Pomaga on np. w usuwaniu przebarwień zębów wynikających z nadmiernego picia kawy czy herbaty. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Jakie korzyści posiada pasta do zębów z aktywnym węglem?

Pasta do zębów z aktywnym węglem ma kilka kluczowych korzyści pomagających w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej:

  • wybielanie: dzięki swoim właściwościom, węgiel aktywny w paście do zębów pomaga w rozjaśnieniu przebarwień powierzchniowych spowodowanych przez picie kawy, herbaty czy palenie papierosów.

  • czyszczenie: dzięki swoim właściwościom, węgiel aktywny wiąże się z zanieczyszczeniami i osadami na zębach, pomagając je usunąć podczas szczotkowania.

  • świeży oddech: węgiel aktywny pochłania nieprzyjemne zapachy z jamy ustnej, pozostawiając uczucie świeżości.

  • właściwości antybakteryjne: węgiel aktywowany może pomóc w zwalczaniu bakterii odpowiedzialnych za próchnicę i w usuwaniu płytki bakteryjnej.

Czy pasta do zębów z aktywnym węglem jest bezpieczna?

Sam węgiel aktywny jest substancją nietoksyczną dla ludzi i z zasady jest dla zębów nieszkodliwy. Jednakże bezpieczeństwo takiej pasty w głównej mierze zależy od ilości węgla aktywnego w składzie produktu, który m.in. determinuje współczynnik ścieralności (RDA) pasty, oraz innych składników występujących w składzie.

Pasty do zębów wzbogacone o węgiel aktywny i charakteryzujące się niższym współczynnikiem ścieralności nie powinny podrażnić szkliwa zębów. Warto zdecydować się wtedy napastę do zębów z węglem od sprawdzonych producentów, którzy skuteczność i bezpieczeństwo pasty potwierdzają badaniami klinicznymi. Takie pasty do zębów nie powinny spowodować nadwrażliwości i podrażnienia szkliwa nawet przy codziennym stosowaniu. Ponadto, przy wyborze pasty z węglem aktywnym warto kierować się zalecaną zawartością fluoru. Dzięki obecności tego składnika możemy skuteczniej chronić zęby przed próchnicą i powstawaniem ubytków.

Z drugiej strony na rynku znajdziemy produkty, w których składzie na pierwszych pozycjach znajdziemy węgiel aktywny (pod nazwą activated charcoal). Są to nie tylko pasty, ale i proszki. Na nie zdecydowanie powinniśmy uważać, a najlepiej w ogóle nie używać. Charakteryzują się wysokim współczynnikiem ścieralności, przez co niektórzy mogą doświadczyć negatywnego wpływu na szkliwo, w tym nieodwracalnych zmian w strukturze zębów.

Jak stosować pastę do zębów z aktywnym węglem?

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, stosuj pastę do zębów z aktywnym węglem zgodnie z zaleceniami producenta. Zazwyczaj należy szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie przez dwie minuty. Twój dentysta lub higienista może zalecić inną częstotliwość stosowania pasty z węglem, lepiej dopasowaną do stanu zdrowia i potrzeb Twoich zębów.

Pasta do zębów z aktywnym węglem – czy warto ją wypróbować?

Pasta do zębów z aktywnym węglem może być dobrym wyborem dla osób, które szukają łatwo dostępnego sposobu na poprawienie higieny jamy ustnej i wybielenie zębów. Należy jednak pamiętać, że każdy produkt ma swoje zalety i wady, dlatego warto skonsultować się ze stomatologiem przed podjęciem decyzji o jej zakupie.