Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2021-07-02 13:55:38
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Pokój ucznia służy jednocześnie za sypialnię, miejsce zabaw i spotkań ze szkolnymi kolegami oraz gabinet do nauki. Dodatkowo, jeśli dziecko ma hobby może być pracownią plastyczną, pokojem ćwiczeń czy domowym laboratorium. Oczywiście nie każdą z tych funkcji da się wydzielić w tak małym pomieszczeniu, ale warto zadbać przynajmniej o te najbardziej podstawowe, czyli:
Biurko najlepiej zlokalizować pod oknem, ponieważ dociera tam najwięcej światła, natomiast łóżko ustawić możliwie z dala od drzwi.
Gdy mamy już w pomieszczeniu kilka bazowych stref, czas przejść do ich odpowiedniej aranżacji, w tym doboru właściwego oświetlenia.
Najlepiej zacząć od doboru oświetlenia ogólnego – w tej roli najlepiej sprawdzi się lampa sufitowa oraz żarówka o neutralnej barwie. Będzie to nasza baza, którą za chwilę wzbogacimy o oświetlenie punktowe i ewentualnie – dekoracyjne.
Biurko – nawet jeśli stoi przy oknie – powinna oczywiście doświetlać lampka biurkowa lub podłogowa. Warto wmontować do niej żarówkę, której jasnością i temperaturą barwową można sterować. Chodzi o to, aby podczas odrabiania lekcji dziecko mogło otaczać się jasnym, chłodnym światłem, które wspomaga koncentrację. Jednocześnie nie należy się eksponować na takie światło zbyt często, dlatego zdecydowanie warto rozważyć zakup lampki biurkowej o regulowanych parametrach.
Przy łóżku należy zamontować lampkę nocną – powinna ona emitować delikatne, ciepłe światło, które umożliwi swobodną lekturę w łóżku. W tym wypadku również warto rozważyć zakup lampy lub żarówki, której intensywnością i barwą można sterować. Wówczas dziecko będzie dysponować zarówno intensywniejszym światłem odpowiednim do czytania w łóżku, jak i delikatnym oświetleniem, które pozwoli na swobodne przemieszczanie się po pokoju, gdy przebudzi się w nocy.
Do omówienia została nam jeszcze strefa wypoczynkowa – w tym miejscu powinno dominować delikatne, ciepłe oświetlenie sprzyjające zarówno zabawie, jak i długim, wieczornym rozmowom. Ciekawym rozwiązaniem może być także kolorowe oświetlenie LED.
Nietrudno zauważyć, że w pokoju ucznia najlepiej sprawdza się oświetlenie o zmiennych ustawieniach, które pozwala dopasować tę przestrzeń do większości pełnionych przez nią funkcji. Na szczęście na rynku nie brakuje tego typu rozwiązań – wystarczy przyjrzeć się ofercie Philips Hue. Składają się na nią zarówno inteligentne żarówki, którymi można sterować z pomocą aplikacji i specjalnych inteligentnych przełączników, jak i lampy ze wbudowanymi źródłami LED o takich samych możliwościach. Już jedno takie urządzenie wprowadzi do pokoju ucznia wyjątkową atmosferę – uruchomione w trybie „koncentracja” może wspierać go podczas nauki, a po przełączeniu na kolorowe oświetlenie będzie doskonałym tłem spotkań ze szkolnymi kolegami.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.