Opieka nad dzieckiem w czasie strajku: jakie dokumenty do ZUS? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Opieka nad dzieckiem w czasie strajku: jakie dokumenty do ZUS?

Opieka nad dzieckiem w czasie strajku: jakie dokumenty do ZUS?

W trakcie strajku nauczycieli, opiekę nad dzieckiem można zorganizować na kilka sposobów.

Planowany termin rozpoczęcia strajku nauczycieli, to 8 kwietnia. Protest ma być bezterminowy, więc nie wiadomo jak długo potrwa. Co więc z opieką nad dziećmi w czasie strajku nauczycieli? Szkoły i samorządy organizują zajęcia opiekuńcze, również placówki kulturowe planują dodatkowe zajęcia dla dzieci, a nawet półkolonie.

Problemem są jedynie miejsca, w których 100 procent kadry dydaktycznej zadeklarowało przystąpienie do strajku. Wtedy  w placówce szkolno-opiekuńczej zajęć po prostu nie będzie. Na ten czas wziąć urlop, albo skorzystać z instytucji babci lub niani. Rodzice mają też możliwość osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w oparciu o przepisy o zasiłku opiekuńczym z ZUS.

Opieka nad dzieckiem w czasie strajku – jakie dokumenty do ZUS?

Na czas strajku rodzice mogą skorzystać z płatnej (80 proc) opieki nad dzieckiem, którą finansuje ZUS. Podstawą jest  art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636 ze zm.). O zasiłek opiekuńczy mogą się starać zarówno matka jak i ojciec dziecka (ale w jednym czasie tylko jedno z nich).

Aby skorzystać z możliwości zasiłku opiekuńczego z ZUS, należy złożyć do pracodawcy pisemne oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu przedszkola oraz wypełniony wniosek dla ZUS – wniosek Z-15.

Natomiast rodzic prowadzący działalność gospodarczą musi jeszcze załączyć wniosek ZAS 36, a dodatkowo zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 - w przypadku pracowników albo ZUS Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych.

UWAGA! Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom objętym obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.

Aby skorzystać z tej formy opieki w czasie strajku, muszą być jednak spełnione warunki:

  • dziecko nie ukończyło 8 lat,
  • o nieprzewidzianym zamknięciu placówki rodzice dowiedzieli się nie wcześniej niż 7 dni przed tym faktem,
  • w gospodarstwie domowym nie ma żadnego innego członka rodziny, który może sprawować opiekę nad dzieckiem.

Czytaj też:

500+ na pierwsze dziecko - od kiedy i komu przysługuje >>