Opublikowany przez: Familiepl 2022-04-21 11:59:13
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie: Unsplash
W sierpniu bieżącego roku zacznie obowiązywać nowa dyrektywa unijna w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej. Wprowadza ona wiele zmian w prawie pracy, które mają zapewnić przejrzystość warunków zatrudnienia, ale także zachęcić do równego dzielenia się obowiązkami rodzicielskimi i większej elastyczności w organizacji czasu pracy. Dzięki tym zmianom rodzice w 2022 zyskają dodatkowe dni wolne na opiekę nad dziećmi.
Obecnie opieka nad zdrowym dzieckiem przysługuje każdemu rodzicowi posiadającemu dziecko do 14 roku życia, w wymiarze 2 dni w ciągu roku. Dokładnie są to 2 dni (lub 16 godzin) wolne na opiekę nad dzieckiem. Może je wykorzystać jedno z rodziców, jeśli oboje pracują na zasadach umowy o pracę. Dodatkowe 2 dni wolne opieki na dziecko nie wliczają się do wymiaru urlopu, a można je wykorzystać tylko w roku kalendarzowym – nie przechodzą na lata kolejne i nie kumulują się.
Od sierpnia 2022 w limitach opieki na dziecko nastąpią zmiany, które będą dość korzystne dla rodziców. Zgodnie z wytycznymi nowej dyrektywy unijnej, liczba dni wolnych na dziecko w ramach opieki zwiększy się łącznie do 5. Będzie to o 3 dni więcej dodatkowych dni wolnych na opiekę na dziecko, niż dotychczas. Co ciekawe, opiekę będziemy mogli sprawować nad dzieckiem, ale też innym członkiem rodziny – rodzicami czy małżonkiem, wymagającemu znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych.
Zmiany, które nastąpią w Kodeksie Pracy, będą również dotyczyły innych aspektów ważnych dla rodziców. Wydłuży się także urlop rodzicielski, który dziś wynosi 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka i 34 tygodnie w przypadku ciąży mnogiej. Po zmianach będzie to odpowiednio 41 i 43 tygodnie. Ważną zmianą będzie także zmiana wysokości zasiłku macierzyńskiego, za cały okres urlopu rodzicielskiego i ustalenie go na poziomie 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku.
W Kodeksie pojawi się także zwolnienie z pracy z powodu działania siły wyższej, czyli pilnej sprawie spowodowanej chorobą, wypadkiem w rodzinie itp. Urlop taki wynosiłby dwa dni (lub 16 godzin w roku kalendarzowym), a za każdy dzień przysługiwałaby mu połowa stawki wynagrodzenia. Zmiany przewidują też bardziej elastyczną organizację pracy m.in. dla rodziców dzieci do 8 lat. O przyczynach odmowy dotyczącej np. udzielenia pracy zdalnej lub zgody na indywidualny czas pracy pracodawca będzie musiał pisemnie poinformować pracownika.
CZYTAJ TEŻ >> Redakcja poleca: nowości dla domu i rodziny - ZOBACZ!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.