Około 1 miliona dzieci w Polsce bez pieniędzy… - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Około 1 miliona dzieci w Polsce bez pieniędzy…

Około 1 miliona dzieci w Polsce bez pieniędzy…

Autor zdjęcia/źródło: pixabay @

Chodzi oczywiście o niepłacenie alimentów. Problem ten dotyczy około miliona dzieci w naszym kraju. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt zmiany Kodeksu karnego. Kary dla niepłacących mają zostać zaostrzone, ale jaki to przyniesie skutek? Specjaliści twierdzą, że może być odwrotny do zamierzonego…

Ogłoszony prze Agatę Chełstowską raport „Alimenty na dzieci – diagnoza polskiego systemi i przegląd praktyk zagranicznych” pokazuje, że różne kraje mają odmienne prawo dotyczące alimentów. Wiele z przepisowych rozwiązań naszych sąsiadów można by było wprowadzić w Polsce. Jakie praktyki stosują inne kraje?

TABELKA


W Niemczech funkcjonuje tzw. tabela dusseldorfska, czyli tabela wysokości alimentów. Dzięki niej sędzia w prosty sposób wylicza zgodnie z zarobkami rodzica i wiekiem dziecka jaka wysokość alimentów powinna mu przysługiwać. Taka tabela jest stale aktualizowana zgodnie z warunkami ekonomicznymi w kraju.

ŚWIADCZENIE ALIMENTACYJNE

Powszechne świadczenia alimentacyjne funkcjonują w Danii, Szwecji, czy Finlandii. W Polsce takie świadczenie przysługuje jedynie tym dzieciom, których rodzice nie płacą alimentów, których dochód rodzica sprawującego opiekę nie przekracza 725zł. To znaczne zawężenie grupy dzieci, których rodzice w ogóle nie płacą alimentów. Trzeba zaznaczyć, że powyższy próg dochodowy nie jest aktualizowany i nie jest on adekwatny do kosztów utrzymania dziecka w naszym kraju.

SILNY KODEKS

W  Chorwacji alimenciarze muszą przestrzegać bardzo rygorystycznego kodeksu. Nasze prawo zmierza właśnie w tym kierunku. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało już zmianę przepisów, które zakłdają bardziej obiektywne kryterium określania alimentacyjnych zaległości. Zgodnie z zapisami osobie, która trzykrotnie nie zapłaciła alimentów będzie groziła grzywna, kara ograniczenia, a nawet pozbawienia wolności.

Przyjmujecie lub płacicie alimenty? Porozmawiajmy na forum >>

ZOBACZ TAKŻE:

 Rozwód a opieka nad dzieckiem – ROZMOWA Z PRAWNIKIEM >>