Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2023-12-04 10:36:36
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa Freepik
Pogoda za oknem nie nastraja pozytywnie. Dni są krótsze, za oknami ciemno i szaro i zimno. Nic dziwnego, że wiele z nas skarży się na objawy jesiennej chandry, czyli zmęczenie, spadek nastroju, czy senność. Zdarza się jednak, że jesienna chandra okazuje się być czymś znacznie poważniejszym, a objawy depresji można łatwo przeoczyć – zrzucając je właśnie na pogodę za oknem, czy chwilowy gorszy nastrój.
Depresja należy do grupy zaburzeń nastroju, które mogą mieć różne symptomy i objawy u różnych osób. Występują jednak w depresji objawy wspólne dla różnych jej aspektów, a z czasem staja się one tak wyraźne, że nie można wtedy już pomylić depresji z innymi chorobami i zaburzeniami nastroju.
Jakie są najbardziej charakterystyczne objawy depresji? Osoba dotknięta tym zaburzeniem nastroju zwykle doświadcza smutku i znacznego obniżenia nastroju, brak energii, zmęczenia, poczucia fizycznej i psychicznej bezsilności, trudności z koncentracją i pamięcią, zaburzenia odżywania, problemy ze snem (bezsenność, nadmierna senność, nocne wybudzanie się). Często dochodzi do tego poczucie bezsensu i bezsilność, mogą się również pojawić myśli samobójcze.
Jeśli zauważymy u siebie, bądź u bliskiej nam osoby objawy epizodu depresyjnego powinniśmy koniecznie umówić się na wizytę u lekarza psychiatry, który oceni, czy mamy do czynienia z depresją. Być może okaże się, że to przejściowe trudności adaptacyjne lub chwilowe obniżenie nastroju. Jeśli jednak objawy utrudniają nam normalne funkcjonowanie, albo nie możemy sobie poradzić z rzeczywistością – konsultacja jest konieczna.
Nie są do końca znane przyczyny powstawania depresji – wskazuje się zarówno na czynniki społeczne, genetyczne lub uwarunkowania biologiczne. Leczenie depresji może odbywać się zarówno przy udziale farmakoterapii, jak i psychoterapii.
Nie zwlekajmy z kontaktem z lekarzem, jeśli przypuszczamy, ze nasze obniżenie nastroju może mieć znamiona depresji. Czas w tym zaburzeniu również odgrywa niezwykle istotną rolę.
CZYTAJ TEŻ
>> Jak pomóc dziecku w chorobie? Sprawdzone sposoby mam>> Diagnoza ADHD u dorosłych - klucz do poprawy jakości życia
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.