Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2021-07-20 11:53:00
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Podczas snu objętość wytwarzanego moczu jest mniejsza niż w ciągu dnia. Jest on również bardziej zagęszczony. Pozwala to większości osób przespać spokojnie noc, bez wizyty w toalecie. Przyczyny nykturii dzielą się na dwie duże grupy. Pierwsza dotyczy zbyt częstego oddawania moczu z powodu jego zwiększonej produkcji. Druga obejmuje choroby mające wpływ na zaburzenia czynności pęcherza moczowego. Przy ustalaniu przyczyny ważny jest wnikliwy wywiad. Inne będą objawy nykturii wynikające z przepełnienia pęcherza moczowego (towarzyszący częstomocz w ciągu dnia, nietrzymanie moczu z naglącym parciem), a inne z powodu problemów z jego opróżnieniem.
Najczęstsze ogólnoustrojowe przyczyny nykturii to:
Choroby wpływające na opróżnianie się pęcherza moczowego to: choroby stercza, choroby neurologiczne oraz nietrzymanie moczu. Ważne jest, aby wykluczyć infekcje układu moczowego, która również może być przyczyną nykturii. Szczególną uwagę należy zwrócić na najczęstszą przyczynę nykturii u mężczyzn, jaką są choroby stercza. Prym wiedzie tutaj łagodny rozrost prostaty, na który cierpi ponad 60% pacjentów po 65. roku życia.
Jest to choroba gruczołu znajdującego się tuż pod pęcherzem moczowym, który okala cewkę moczową. Odpowiada on za produkcję substancji odżywczych zawartych w spermie, które wpływają na żywotność plemników. Z uwagi na umiejscowienie stercza, objawy rozrostu gruczołu krokowego powodują trudności z oddawaniem moczu, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza oraz nykturię. Dodatkowo przerośnięty gruczoł drażni pęcherz moczowy, powodując zaburzenia w jego opróżnianiu. Na szczęście dysponujemy skutecznym leczeniem tego schorzenia. Dla łagodnych stadiów choroby dostępne na rynku są leki bez recepty, takie jak Prostamol Uno, które pozwalają na złagodzenie objawów. Jeśli takie leczenie okaże się niesatysfakcjonujące, można udać się do lekarza, który po badaniu zaproponuje odpowiednie leczenie farmakologiczne lub operacyjne.
Po odpowiedniej diagnostyce, mającej na celu ustalenie choroby podstawowej, która objawia się nykturią, następuje leczenie ukierunkowane na zminimalizowanie objawów. Jest ono różne w zależności od przyczyny choroby. Jeśli nykturia spowodowana jest zbyt dużą produkcją moczu, należy ograniczyć spożywanie alkoholu oraz napojów kofeinowych, a także odstawić leki moczopędne przed snem. Należy pamiętać, aby nie bagatelizować z pozoru błahego problemu, ponieważ może to być pierwszy objaw wielu poważnych chorób.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.