Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opracowała we współpracy z Funduszem Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) nowe wytyczne w sprawie noszenia maseczek przez dzieci.
Wiele krajów otworzyło już szkoły i przedszkola, a system edukacji powoli wraca na normalne tory. Podobnie będzie również w Polsce od września. Mimo strachu związanego z epidemią koronawirusa, wydaje się, że dzieci – zwłaszcza mniejsze – są raczej bezpieczną grupą jeśli chodzi o transmisję wirusa. Mimo, że koronawirus u dzieci, a także jego rozprzestrzenianie się, nie zostały jeszcze całkowicie u dzieci zbadane, co chwilę pojawiają się doniesienia naukowców, których badania i potwierdzają żadną, lub niewielką rolę dzieci w przenoszeniu COVID 19. Pisaliśmy o tym w artykule: Dzieci nie przenoszą koronawirusa.
Dzieci powyżej 12. roku życia powinny w tym samym stopniu nosić maseczkę ochronną jak dorośli, zwłaszcza gdy nie mogą zachować minimalnego dystansu społecznego, a liczba zarażeń koronawirusem w ich regionie jest wysoka – stwierdzono w nowych wytycznych WHO, opracowanych we współpracy z Funduszem Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).
Według wytycznych WHO dzieci poniżej 5. roku życia nie powinny nosić ze względów bezpieczeństwa maseczek zasłaniających nos i usta. Z podobnych względów noszenia maseczek nie zaleca się dzieciom niepełnosprawnych i z zaburzeniami rozwoju.
Podobne stanowisko przyjęli naukowcy z PAN, którzy w tym tygodniu również opublikowali wytyczne w związku z ponownym otwarciem szkół i powrotem do nich dzieci i pracowników.
Powszechnie powinien być wprowadzony obowiązek noszenia maseczek w szkołach dla personelu i przynajmniej starszych dzieci – czytamy w stanowisku PAN.
Eksperci PAN wskazali również na konieczne powiązanie obowiązku noszenia maseczek z dodatkowymi elementami ochrony jak:
- zwiększenie dystansu między ławkami uczniów,
- wydzielenie grup uczniów, którzy mogą kontaktować się ze sobą, ale nie pomiędzy grupami,
- oddelegowanie nauczycieli do konkretnych klas (brak transmisji rozszerzonej przy zakażeniu nauczyciela),
- ograniczenie poruszania się uczniów w przestrzeni wspólnej (np. asynchroniczne przerwy),
- wietrzenie pomieszczeń w ciągu dnia,
- dezynfekcja ławek, klamek oraz przedmiotów wspólnych po zajęciach.
CZYTAJ TEŻ:
>> Wyprawka do szkoły i przedszkola - LISTA