Nie panikuj! To tylko trening przed porodem - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Nie panikuj! To tylko trening przed porodem

Nie panikuj! To tylko trening przed porodem

Autor zdjęcia/źródło: Skurcze przepowiadające@pixabay.com

Skurcze przepowiadające dają nam przedsmak porodu, jeszcze zanim się on na dobre zacznie. Podczas skurczu mięsień macicy napina się, przygotowując się do prawdziwych skurczów porodowych. Są one zatem treningiem macicy przed zadaniem jakie będzie musiała wykonać w trakcie porodu.

Nazywane są one również skurczami Braxtona-Hicksa. Angielski ginekolog opisał je pierwszy w XIX wieku. Delikatne napinanie brzucha możemy odczuwać przez całą ciążę, szczególnie gdy zrobimy sobie dłuższy spacer lub będziemy gładzić lub masować brzuch. Skurcze przepowiadające mogą zacząć się po 20 tygodniu ciąży.


Ile czasu trwają skurcze przepowiadające?


Skurcz zaczyna się od dna macicy, które znajduje się u góry naszego brzucha, i powoli przesuwa się ku dołowi. Skurcze nasilają się wraz z zaawansowaniem ciąży i trwają około 30 sekund. W 8–9. miesiącu mogą występować nawet co 20–30 minut i trwać do dwóch minut. W przeciwieństwie do skurczy porodowych nie towarzyszą im żadne dodatkowe  objawy jak biegunka, plamienie , odejście czopu śluzowego czy wód płodowych. Nie stają się one mocniejsze ani częstsze  i maksymalnie w ciągu godziny łagodnieją i całkowicie ustępują.
Kobiety różnie odczuwają skurcze przepowiadające. Czasem bardzo intensywnie, kiedy ból przypomina wyjątkowo bolesną miesiączkę, albo nagły ucisk uniemożliwia wyprostowanie się. Są też i takie przyszłe mamy, które mają skurcze po kilkanaście razy dziennie i właściwie nie mogą przez nie chodzić. Jednak dla większości ciężarnych skurcze Braxtona-Hicksa są bezbolesne i niezbyt silne, chociaż odczuwane przy nich napięcie mięśnia macicy może być nieprzyjemne.


Co robić w czasie skurczów Braxtona-Hicksa?


Przede wszystkim zmieńmy ułożenie ciała. Usiądźmy, jeśli skurcz przepowiadający złapał nas w trakcie spaceru. Jeśli leżeliśmy lub siedzieliśmy, wstańmy i pospacerujmy przez chwilę. Dobrym sposobem jest też kąpiel w ciepłej wodzie . Rozluźnia i zmniejsza napięcie mięśni. Jeżeli wyjątkowo mocno odczuwamy skurcze przepowiadające, powiedzmy o tym lekarzowi .  Gdy skurcze rozpoczną się nagle i z dość dużą siłą, odczekajmy godzinę. Prawdopodobnie rozpoczęła się pierwsza faza porodu. Jeśli skurcze nie przejdą, a wręcz będą się nasilać, jedźmy do szpitala.

Co odróżnia skurcze przepowiadające od skurczów porodowych?


1. Regularność ich występowania – skurcze porodowe występują regularnie w równych odstępach czasu w przeciwieństwie do skurczów przepowiadających
2. Skurcze porodowe pojawiają się coraz częściej  (co 10 minut, potem co 7,5 minuty), gdy skurcze przepowiadające z czasem pojawiają się coraz rzadziej
3. Skurcze porodowe trwają  coraz dłużej. Są coraz silniejsze i bardziej bolesne. Nie  przechodzą pomimo zmiany pozycji.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Dlaczego warto chodzić do szkoły rodzenia?>>

Skurcze porodowe NAJWAŻNIEJSZE WSKAZÓWKI>>

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Patrycja Sobolewska
    Patrycja SobolewskaIkona zgłaszania komentarza
    pamietam to dokladnie :)
  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    U mnie przy takich skurczach lekarz położył mnie do szpitala..