Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2018-06-10 20:35:11
Autor zdjęcia/źródło: @ mat. promocyjne Nawracający ból żołądka
Na pewno znasz to nieprzyjemne uczucie – pojawia się znienacka i natychmiastowo psuje humor. Nie możesz się skupić i z każdą kolejną sekundą irytujesz się coraz bardziej. Boli, ściska, niekiedy wręcz wydaje się, że pulsuje. Żołądek, bo o nim mowa, jest niezwykle delikatny i niewiele potrzeba do tego, żeby go podrażnić. Wbrew pozorom nie zawsze chodzi o nieodpowiednio dobraną dietę.
Objawy są silne i nie wolno ich lekceważyć – konsultacja z lekarzem jest więcej niż wskazana. Żołądek może boleć od wrzodów albo zapalenia błon śluzowych, które go wyściełają. Ucisk w dołku jest wtedy połączony z pieczeniem oraz nudnościami. Innym podłożem może być refluks, przy którym gniecenie w brzuchu połączone jest z obfitym odbijaniem się po posiłkach i paleniem w gardle w trakcie leżenia. Źródłami bólu mogą być też tak poważne kwestie, jak przewlekłe zapalenie trzustki czy rak. Najczęściej jednak przyczyny są bardziej prozaiczne.
Niepokój to kolejny bardzo silny zapalnik. To banalne, ale staraj się jak najwięcej relaksować – mogą w tym pomóc gorące kąpiele albo ciepłe okłady na brzuch. Skurcze spowodowane stresem mogą pojawić się tak naprawdę o każdej porze, także po jedzeniu. Nasilona i nieleczona dolegliwość jest w stanie doprowadzić nawet do nerwicy żołądka.
Często mówi się o tym, że żołądek może rozboleć od przejedzenia. Dyskomfort pojawia się jednak również wtedy, gdy długo nie sięgniemy po zupełnie żaden posiłek. Dlaczego? Chyba każdy z nas słyszał sformułowanie: „Nic nie jadłeś, więc skurczył ci się żołądek”. No właśnie. Żołądek to tak naprawdę nieustannie pracująca maszyna – jego zadaniem jest przetrawienie pokarmu. Mięśnie gładkie znajdujące się u dołu narządu kurczą się, aby pożywienie mogło zmieszać się z sokiem trawiennym. W normalnej sytuacji zupełnie tego nie odczuwamy, ponieważ delikatne ruchy odbywają się w głębi ciała bez udziału naszej świadomości. Gdy jednak proces zostanie zaburzony, mięśnie gładkie zaczynają się kurczyć w sposób gwałtowny i dokuczliwy. Dyskomfort potrafi trwać od kilku godzin nawet do kilku dni (!).
Nigdy nie doprowadzaj do tak rozwiniętego bólu żołądka, ponieważ konsekwencje mogą być poważne. Sposoby na poradzenie sobie z przykrą dolegliwością są różne. Niekiedy pomaga metoda naszych babć, czyli kieliszek zdrowotnej nalewki z orzecha. To jednak wyjście dobre dla osób, u których przypadłość jest sporadyczna. Regularnie pojawiający się problem trzeba leczyć – delikatnie. Warto spróbować na przykład Buscopan®. Substancją czynną jest butylbromek hiocyny, czyli pochodna skopolaminy pozyskiwanej z wysuszonych liści i łodyg rośliny z gatunku Duboisia. Jak działa? To proste, alkaloid wędruje wzdłuż przewodu pokarmowego i dosłownie przerywa sygnał odpowiedzialny za kurczenie się mięśni gładkich. Dochodzi do ich rozluźnienia, organ zaczyna pracować w unormowany sposób, a ból żołądka ustępuje.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.