Opublikowany przez:
Monika C.
2020-09-17 14:20:50
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Ben White on Unsplash
Z nauką czytania jest jak z nabywaniem innych kompetencji. Jednym dzieciom nauka czytania przychodzi bardzo łatwo, inne mają ogromną trudność. Czy niechęć dziecka do nauki czytania powinna martwić? Kiedy jest najlepszy moment na naukę czytania i czy u wszystkich dzieci powinien być w tym samym wieku? Czy można zachęcić dziecko do samodzielnej nauki i poznawania liter, jakie książki mogą okazać się pomocne?
Nauka czytania, jest najważniejszą po nauce mówienia, z kompetencji, których uczymy się jako ludzie. Do opanowania czytania niezbędne są umiejętności językowe, percepcyjne, wzrokowe i słuchowe. Nauka czytania u każdego dziecka odbywa się własnym torem, podobnie jak nauka chodzenia. Niektóre dzieci nabywają umiejętność samodzielnego czytania dopiero w wieku 10 lat, i to także jest norma. Jako rodzice możemy zachęcać dziecko do nauki czytania, ale nie róbmy tego na siłę. Jeśli kilkulatek nie przejawia zainteresowania literami, zostawmy to i powróćmy za np. 3 miesiące - w życiu dziecka to cała epoka. Możemy powtarzać ten proces kilkukrotnie.
Nie martwmy się na wyrost. Pamiętajmy, że w indywidualnym tempie i różnym wieku każde dziecko zapamięta wszystkie litery i nauczy się samodzielnie czytać.
Warto sięgać po książki edukacyjne przygotowane przez ekspertów, dostosowanych do kolejnych etapów w rozwoju dziecka. Najlepsze są składające się z około 150 -200 słów, niezawierających zmiękczeń, ani dwuznaków, z wieloma ilustracjami.
Szkoła językowa dla małego dziecka: pomysł na naukę języka angielskiego on-line!
Standardem jest, że dziecko uczy się czytać i pisać w pierwszej klasie. Jednak często nauczyciel dziwi się, że pierwszak jeszcze nie posiadł tej umiejętności. Dodatkowo słyszysz wokół, że dzieci znajomych potrafią czytać już w wieku 5ciu lat, a twój sześciolatek nadal nie wykazuje chęci do nauki. I ma do tego prawo! Niektórzy twierdzą, że najlepszym czasem na rozpoczęcie nauki czytania jest wiek 3-4 lat. Warto pamiętać, że nic na siłę. Nieprawidłowa nauka czytania może być bowiem powodem późniejszych trudności i zniechęcenia do czytania i opóźniać cały proces.
Naukę czytania przed 5. rokiem życia uważa się za wczesny start i zalicza do wyjątków.
Tajemnica tkwi w tym, by wychwycić moment, kiedy dziecko zaczyna się interesować czytaniem, kiedy ta umiejętność staje się mu potrzebna.
Specjaliści podpowiadają, że jedną z lepszych metod uczenia czytania jest metoda sylabowa. Ułatwia ona naukę prawidłowego czytania nie tylko dzieciom z dysleksją. Polega ona na tym, że maluch nie uczy się wymawiania poszczególnych spółgłosek w formie podwójnej “be”, “ce”. Metoda ta jest szczególnie dedykowana dzieciom z autyzmem, niepełnosprawnością i dzieciom, które z jakiegoś powodu nie mówiły.
>>> Czytaj też: Kiedy zmieniać dziecku szkołę? KROK po KROKU jak to zrobić
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!