Opublikowany przez: monika.g 2019-01-17 15:53:02
Autor zdjęcia/źródło: herbata w ciąży @ pixabay.com
O kofeinie mówi się zwykle w kontekście kawy, tymczasem herbata również ją zawiera i to wcale niedużo mniej. W jednej filiżance czarnego naparu może być od 23 do nawet 110 mg kofeiny. Z najnowszych badań wynika, że nawet uznana za bezpieczną dawkę (200 mg/dobę) ilość spożytej w ciąży kofeiny wpływa negatywnie na dziecko.
Będąc w ciąży nie musisz rezygnować zupełnie z picia kawy czy herbaty wystarczy, że ograniczysz ich spożycie. Chodzi bowiem o to, że oba te napoje zawierają kofeinę, która spożywana w zbyt dużej ilości przez ciężarną może mieć negatywny wpływ na dziecko.
Kofeina wraz z krwią mamy przechodzi przez łożysko i dostaje się do organizmu dziecka.
Mały człowiek nie posiada jeszcze odpowiednich enzymów, dzięki którym mógłby ją rozłożyć, zneutralizować i wydalić. W związku z tym kumuluje się ona w mózgu maleństwa zaburzając jego prawidłowy rozwój. Badania naukowe dowodzą, że wpływa ona na zmniejszenie masy urodzeniowej dziecka oraz zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu.
Kawa jest dość specyficznym napojem, który w ciąży może nam nie smakować już przez sam jej zapach, który jest bardzo wyrazisty, a ciążowy nos bardzo na niego wrażliwy. Nawet pijąc duże ilości kawy na co dzień w czasie ciąży przeważnie staramy się ją ograniczać, wiedząc że zawarta w niej kofeina nie jest zbytnio wskazana.
Zupełnie inaczej natomiast podchodzimy do picia herbaty w ciąży. Często pita do posiłków, przyjemnie rozgrzewająca szczególnie jesienią i zimą nie nasuwa żadnych negatywnych skojarzeń. Tymczasem przecież w niej również znajduje się kofeina zwana teiną (z tego właśnie względu, że jej źródłem jest herbata). W niedużych dawkach działa ona pobudzająco, niweluje zmęczenie, poprawia koncentrację, dodaje energii. Dlatego jest tak chętnie spożywana, a nawet dodawana do napojów energetycznych i gazowanych. Kofeina jest jednak środkiem psychoaktywnym, który przy dłuższym stosowaniu w dużych ilościach uzależnia. Powoduje to spadek jej korzystnego działania na organizm, co skutkuje potrzebą zwiększania jej ilości. W ciąży jest to więc szczególnie niebezpieczne, dlatego należy ograniczać jej spożycie do bezpiecznej dawki.
Zalecaną, bezpieczną maksymalną dawką kofeiny w ciąży jest 200 mg na dobę.
Oznacza to wypicie 2 filiżanek kawy dziennie. Jeśli do tego pijesz również herbatę to musisz zmniejszyć ilość wypijanej kawy do 1 filiżanki i dodać do tego ilość kofeiny zawartej w każdej herbacie. Suma wypitej kofeiny nie może przekraczać 200 mg dziennie. Jak jednak wynika z najnowszych badań należy ją jeszcze bardziej ograniczyć.
czarna herbata 50-80 mg/ 200 ml naparu
zielona herbata 30 do 50 mg/ 200 ml
biała herbata 75 mg/ 200 ml
yerba-mate 14-22 mg/ 200 ml
czerwona herbata (rooibos) nie zawiera kofeiny
Naukowcy na University College Dublin przebadali grupę 941 par matka-dziecko. Badane mamy piły gównie herbatę (49 proc.), a dopiero w dalszej kolejności kawę (38 proc.). Okazało się, że w pierwszym trymestrze ciąży każde 100 mg kofeiny (jedna mała filiżanka lub pół kubka kawy) odpowiada za spadek masy urodzeniowej płodu o 72 g. Dodatkowo taka ilość kofeiny przyczynia się także do zmniejszenia długości dziecka oraz obwodu jego główki i może doprowadzić do przedwczesnego porodu. Kobiety spożywające największą ilość kofeiny urodziły dzieci ważące o 170 g mniej niż przeciętna.
Naukowcy sugerują, że kofeina zmniejsza przepływ krwi do łożyska. Dziecko otrzymuje więc mniej substancji odżywczych i tlenu, co wpływa niekorzystnie na jego rozwój.
Wybierając więc zamiast kawy herbatę mimo, że zawiera ona mniej kofeiny musisz jednak na nią również uważać. Bezpiecznie i bez ograniczeń możesz za to pić rooibos i herbaty owocowe, które nie zawierają kofeiny.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.