Najgorsze rzeczy, których dziecko może nauczyć się przez Internet! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Najgorsze rzeczy, których dziecko może nauczyć się przez Internet!

Najgorsze rzeczy, których dziecko może nauczyć się przez Internet!

Autor zdjęcia/źródło: photoroyalty / Freepik

To szalone miejsce. Znajdziecie w nim familie.pl, ale i znajdziecie mnóstwo miejsc, gdzie autorzy nie zasięgają porad Ekspertów. Co mogą znaleźć dzieci w Internecie?

Ostatnia fala „dziwnych” gier internetowych, która szybko wciągała w „inny świat” dzieci, sprawiła, że z uwagą spojrzeliśmy na obecność i łatwość poruszania się dzieci w internetowej sieci. Co prawda mamy możliwość kontroli dziecka i jego poczynań przed komputerem, dzięki specjalnym programom, blokowaniu niebezpiecznych stron, czy chociażby zwykłym, regularnym kontrolom historii przeglądarki.  Myślisz, że Twoje dziecko nie znajdzie na te zabezpieczenia sposobu?

Zatem warto w tej materii być szczególnie wrażliwym i starać się być tak blisko dziecka, by swoje pytania kierowało do rodziców, którym ufa, a nie do przeglądarki internetowej.

Lista internetowych niebezpieczeństw:

NIEBEZPIECZNE EKSPERYMENTY

Istnieje wiele legalnych gier, stron i aplikacji, które tłumaczą, jak przeprowadzać eksperymenty, ale równie popularne są filmy, które pokazują krok po kroku instrukcje dotyczące ryzykownych doświadczeń, takich jak "Ogień w butelce",  czy erupcja wulkanu bez odpowiednich procedur bezpieczeństwa. Co najgorsze tzw. „nieudane filmy”, które kończą się źle dla ich bohaterów, zamiast zniechęcać dzieci, wzbudzają ich uznanie i przyczyniają się do prób powtarzania eksperymentu i nagrywania własnych filmików.

FAJERWERKI

Instrukcje robienia fajerwerków na własną rękę, zwykle bez nadzoru rodziców i próby ich odpalania pozostawiamy bez komentarza. Wraz z końcem roku zazwyczaj najwięcej osób poszukuje takich wskazówek.

SELFIE

Obserwując sławnych ludzi, dzieci marzą o byciu „kimś”. W każdym razie kimś innym niż są. Zazwyczaj starszym, sławnym i bogatszym. Dlatego właśnie, jeśli jakaś gwiazda zrobi sobie zdjęcie w kusej koszulinie i wstawi je na portal społecznościowy, naśladowanie jej wydaje się fajne. Tymczasem coś co raz wpadnie w internetowe sieci, trudno wyłowić i zatrzymać…

OSZUKIWANIE SIĘ OPŁACA

Od ściągania bezprawnie gier po kopiowanie cudzych prac domowych – dostęp do rzeczy, które są nam potrzebne lub bardzo chcemy je mieć, jest o wiele prostszy. Dziecko jednak, szczególnie jeśli ma zmysł hakera, musi zdawać sobie sprawę z tego, że Internet rządzi się pewnymi prawami i łamanie ich związane jest z przykrymi konsekwencjami.  Poza tym dobrze wytłumaczyć, że warto być uczciwym, nawet, a może przede wszystkim wtedy, kiedy Cię nikt nie widzi.

SEX

Gdy w domu to temat tabu lub powód do wstydu, młody człowiek poszuka sobie interesujących go odpowiedzi w Internecie. Bzdurne informacje na temat jego dojrzewania, aktualnych norm, i mocno wyjaskrawione wzory, mogą być powodem wielu nieporozumień.


Zapewne zmartwisz się, że przecież dziecka nie da się przed wszystkim ustrzec. Dużo w tym racji, ale rozmowa na temat Twoich oczekiwań dotyczących tego co robi Twoje dziecko online jest ważna. To temat do którego warto wracać. Czasami dzieci nie potrafią rozróżnić jakie działania w Internecie są ryzykowne, ponieważ wszystko wydaje im się nierealne. Nie potrafią też reagować na krzywdę wyrządzaną innym w ten sposób. Warto razem z dzieckiem wypracować kilka zasad dotyczących poruszania się w tym świecie, jak, np. czy czatuje się z nieznajomymi? Jakie informacje o sobie udostępnia się w Internecie? Czy umawiam się na spotkanie z osobą, której nigdy nie poznałem? Jak wybieram wartościowe strony, kiedy wstydzę się porozmawiać na trudny temat? Czy warto opierać się tylko na internetowych radach? Na to ostatnie pytanie oczywiście pozostawię jasną odpowiedź i zachęcam do długich i wyczerpujących rozmów!

POROZMAWIAJMY NA FORUM >>

ZOBACZ TAKŻE:

Internet nie zapomina; jak uchronić dziecko przed sekstingiem?! >>

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Trzeba z dzieckiem rozmawiać i lepiej kontrolować takie rzeczy. Mieć oczy otwarte szeroko.