Opublikowany przez: Ola A. Redakcja Źródło artykułu: materiał partnera 2021-05-26 11:25:20
Autor zdjęcia/źródło: materiał partnera
Kolki są typowym objawem u większości niemowląt. Występują między 2. a 4. tygodniem i kończą się około 4. miesiąca. Częściej dotyczą niemowląt karmionych butelką niż piersią, ponieważ połykają one z mlekiem więcej powietrza. Objawy kolki to:
Przypuszcza się, że kolka jest związana z niedojrzałością układu pokarmowego dziecka oraz z reakcją alergiczną lub nietolerancją pokarmową. Najczęstsza alergia u niemowlaka to alergia na białko mleka krowiego. Kolki łączy się z nadmiernym połykaniem powietrza podczas ssania lub zbyt szybkim wypływem mleka i przekarmianiem niemowlęcia. Ponadto przyczynami kolek może być przeciążony bodźcami układ nerwowy oraz stres rodziców. Istnieje również opinia, że obecność niektórych pokarmów i napojów w mleku matki powoduje kolkę i gazy, na przykład mleko krowie, produkty zawierające kofeinę(kawa, herbata, czekolada), owoce takie jak jabłka i śliwki, alkohol, sok pomarańczowy, warzywa kapustne (brokuły, kalafior i kapusta), cebula, mocne przyprawy i fasola. Wiele badań wykazało, że dzieci mogą mieć kolkę, jeśli matka paliła w czasie ciąży lub jeśli rodzice (matka i ojciec) palą w pobliżu dziecka.
W przypadku wystąpienia objawów należy jak najczęściej nosić lub kołysać dziecko. Pomagają również herbaty ziołowe (z kopru lub kminku). Pod brzuch można podłożyć butelkę z gorącą wodą, termofor lub ciepłą poduszkę z pestek wiśni. Wskazane są jednolite dźwięki - szumy, spokojna muzyka. Można spróbować delikatnego masażu, jeśli objawy nie są bardzo nasilone. W przypadku kolki niemowlę nie powinno mieć ani pustego, ani zbyt pełnego żołądka.
Sama gorączka nie jest chorobą. Wskazuje tylko, że organizm reaguje na patogeny i mobilizuje swoje mechanizmy obronne. Jednym z nich jest podwyższenie temperatury ciała, żeby uniemożliwić namnażanie się wirusów i bakterii. Niemowlęta i małe dzieci gorączkują częściej niż dorośli, ale wysoka temperatura niekoniecznie oznacza poważną chorobę. Rodzice noworodków jednocześnie powinni wiedzieć, że zdolność reagowania gorączką może nie być w pełni rozwinięta. Dlatego nawet przy normalnej lub lekko podwyższonej temperaturze może występować poważna infekcja. W pierwszych tygodniach życia za gorączkę u niemowlęcia uznaje się temperaturę powyżej 38 stopni Celsjusza i wówczas należy koniecznie zgłosić się do lekarza. Ponadto w przypadku niższej temperatury, ale objawów takich jak odmowa jedzenia, przebarwienia skóry, nadwrażliwość na dotyk i przenikliwy płacz warto odwiedzić pediatrę.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.