Opublikowany przez: Ewa Mierzejewska 2013-03-06 19:00:46
Rodzice zmieniają kilka razy w ciągu doby pieluszkę swojemu dziecku. Częstotliwość przewijania jest zależna od wieku dziecka. Im jest ono młodsze tym częściej należy to robić. Dla wielu z nich w teorii stanowi to prostą czynność, jednak w praktyce może sprawiać niemałe problemy. Błędy popełniane przy przewijaniu mogą skutkować chorobami, lub zakażeniami dziecka. A oto najczęstsze z nich:
Podnoszenie dziecka za nogi do góry
Jest to dosyć często popełniany błąd przez młodych, niedoświadczonych rodziców. Małe dziecko ma slabo zrośnięte stawy i podnoszenie go za nogi do góry do przewijania może skutkować zwichnięciem bioderek, lub uszkodzeniem stawu kolanowego. Aby prawidłowo przewinąć niemowlę należy wsunąć lewą dłoń pod lewą nóżkę dziecka na wysokości kolana. Następnie trzeba chwycić prawą nóżkę na wysokości trochę wyższej niż kolano.
Wycieranie miejsc intymnych od tyłu do przodu (głównie u dziewczynek)
Podcieranie w ten sposób może doprowadzić do przedostania bakterii kałowych i zanieczyszczenia dróg rodnych oraz cewki moczowej bateriami. Konsekwencją tego jest zakażenie układu moczowego, które objawia się gorączką, bólem brzucha, brakiem apetytu, wymiotami. Ważne jest, aby chusteczkę kierować od cewki moczowej w sronę pupy.
Zbyt małe pieluszki lub mocowanie ich za ciasno
Za mała pieluszka, lub za ciasno przymocowana może spowodować otarcia brzuszka i pachwin u niemowlęcia. Mimo tego, że nie są one groźne dla zdrowia małego dziecka to sprawiają mu duży ból. Pieluszka powinna być dobierana do wieku, oraz wagi dziecka i nie powinna ona krępować jego ruchów.
Pozostawienie niemowlęcia samego na wysokości blatu
Rodzic odchodzi od niemowlęcia po to, aby przynieść, np. posypkę. Jest to bardzo nieodpowiedzialne zachowanie. Maluch może się wiercić i spaść z wysokości. Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku jest trzymanie wszystkich rzeczy niezbędnych do zmiany pieluchy na wysokości ręki rodzica.
Zbyt rzadka zmiana pieluch
Zdarza się, że rodzic uważa, że jeśli dziecko poleży z mokrą pieluszką to nic mu się nie stanie. Ni bardziej mylnego. Zaleca się przewijanie dziecka przynajmniej 5 razy na dobę. Zapobiega to narażeniu narządów płciowych oraz skóry na działanie bakterii, które znajdują się w kale i moczu.
Za mocne wycieranie pupy dziecka
Nierzadko rodzic, który czyści skórę niemowlaka po zdjęciu pieluchy podciera ją zbyt mocno w celu dokładnego jej wytarcia. Skutkuje to otarciami, które są bardzo bolesne dla niemowlaka. Prawidłowo należy wykonywać tą czynność powoli, delikatnie, ale dokładnie.
Nadmierne używanie zapachowych, chusteczek natłuszczających
Jeśli dziecko ma wrażliwą skórę, odpowiednie będą chusteczki, które nie zawierają substancji zapachowych i pomagają przywrócić naturalne pH, doskonale łagodzą i działają jak kompres na podrażnienia, pozostawiając na skórze maluszka specjalną warstwę ochronną.
Stosowanie zasypek podczas podrażnień
Użycie zasypki w celu złagodzenie podrażnienia nie jest najlepszym sposobem ponieważ może ona jeszcze bardziej podrażnić skórę. Doskonałym rozwiązaniem będzie użycie kremu, bądź maści na podrażnienia.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.