Mononukleoza u dzieci - jak ją rozpoznać? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Mononukleoza u dzieci - jak ją rozpoznać?

Mononukleoza u dzieci - jak ją rozpoznać?

Autor zdjęcia/źródło: Mononukleoza u dzieci@freepik.com

Łatwo ją pomylić z przeziębieniem lub anginą, gdyż cechująca ją gorączka, katar, ból gardła i powiększone migdałki to objawy charakterystyczne dla tych chorób. Mononukleoza u dzieci jest chorobą zakaźną o pochodzeniu wirusowym i chorują na nią najczęściej kilkulatki.

Wywołuje ją wirus Epsteina-Barra, a do zakażenia dochodzi przez kontakt ze śliną chorej osoby. Najmłodsi łatwo się nią zarażają podczas wspólnej zabawy lub dzieląc się jedzeniem i piciem. Wirus najpierw pojawia się w śliniankach i tam się mnoży. Jednak pierwsze objawy mononukleozy pojawiają się dopiero po 30-50 dniach od zarażenia.

Zarażeniu się chorobą trudno jest zapobiec. Ważne jest, aby przestrzegać zasad higieny, co nie zawsze się udaje w przypadku najmłodszych. Powinniśmy uświadamiać jak najczęściej dziecko, by nie piło w przedszkolu z jednej butelki z kolegami, nie używało cudzych sztućców i nie brało zabawek do buzi. Takie same reguły powinny obowiązywać w rodzinnym domu.

Mononukleoza u dzieci: objawy

Trudno jest ją zdiagnozować, zwłaszcza na podstawie pierwszych objawów, które są identyczne jak przy grypie lub anginie. Dopiero po kilku dniach pojawiają się objawy bardziej charakterystyczne dla mononukleozy. Są to:

  • wysoka gorączka, dochodząca do 40 stopni Celsjusza, która może się utrzymywać nawet 2 tygodnie
  • bardzo silny katar
  • silny ból gardła z szarym nalotem na migdałkach i mdłym zapachem z ust
  • powiększone węzły chłonne na szyi, pod pachami, pod żuchwą i w pachwinach. Są one twarde, wrażliwe na dotyk i mają wielkość fasoli lub orzecha włoskiego
  • bóle brzucha spowodowane powiększającą się śledzioną
  • możliwe jest również pojawienie się opuchlizny powiek, łuków brwiowych, nasady nosa oraz objawy żółtaczki

W przypadku mononukleozy u dzieci nie powinno podawać się antybiotyku, jeśli jednak został on podany w wyniku wcześniejszej niewłaściwej diagnozy, może pojawić się wysypka po jego przyjęciu.


Często się zdarza że mononukleoza u dzieci przebiega w sposób bardzo łagodny i rodzice nawet nie wiedzą o przebytej chorobie dziecka. Dziecko, które, które przeszło tą chorobę zyskuje już stałą odporność na wirus Epsteina-Barra, jednak do końca życia pozostaje jego nosicielem.

Mononukleoza u dzieci: leczenie

Chorobę najlepiej zdiagnozować za pomocą badania krwi. Wirus Epsteina-Barra atakuje krwinki białe, prowadząc w nich do charakterystycznych zmian. Wykonuje się więc ambulatoryjne testy szkiełkowe, mieszając kroplę krwi i specjalny odczynnik. Wynik jest otrzymywany w ciągu kilku minut. Na wirus Epsteina-Barra nie działają żadne preparaty przeciwwirusowe. Nie  ma też leków, które walczyłyby konkretnie z mononukleozą. Aby złagodzić jej przebieg stosuje się leki przeciwbólowe i obniżające gorączkę.
Chore dzieci  nie mogą się przemęczać. Powinny jak najmniej biegać, skakać, jak najwięcej odpoczywać w łóżku. Wskazana jest również lekkostrawna dieta, która oszczędzi wątrobę i nie podrażni jeszcze bardziej chorego gardła. Świetnie sprawdzą się w tym przypadku przecierane zupy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Jak leczyć zapalenie migdałków i anginę u dzieci?>>

Gorączka, katar, kaszel - kiedy udać się do lekarza?>>