Cudowne właściwości mleka matki
Przez pierwsze 3 miesiące życia, układ immunologiczny niemowlęcia nie potrafi jeszcze sam wytworzyć przeciwciał, a więc jedyną odporność jaką posiada jest ta z mleka matki. Mleko to posiada szereg cudownych właściwości, które bardzo korzystnie wpływają na rozwój niemowlęcia.
Właściwości związków immunologicznie aktywnych występujących w mleku matki:
- przeciwbakteryjne
- przeciwzapalne
- przeciwwirusowe
- przeciwpasożytnicze
- przeciwgrzybicze
- przeciwnowotworowe
Chcesz otrzymać darmowe próbki mleka Capricare 2? Polub na facebooku profil Capricare Polska i wyślij wiadomość prywatną ze swoim adresem!
Kiedy należy zacząć podawać niemowlakowi mleko modyfikowane?
Karmienie piersią jest zdecydowanie najlepszą metodą karmienia niemowląt. Zdarza się jednak, że kobieta mimo ogromnej chęci nie ma takiej możliwości lub też ilość pokarmu w piersi jest niewystraczająca. Młoda mama staje wówczas przed niełatwym wyborem. Musi podjąć decyzję, jakie mleko modyfikowane podać swojemu dziecku. Duża powszechność mleka krowiego sprawiła, że większość z nas nie zastanawia się nad alternatywą dla mieszanek na bazie mleka krowiego. Warto jednak wiedzieć, że na polskim rynku dostępne są również mieszanki oparte na kozim mleku.
Mleko kozie jest najbliższe mleku matki
Jeśli porównalibyśmy sam proces wydzielania mleka u krów i u kóz zobaczylibyśmy, że jest on zupełnie inny. A co ciekawe, wydzielanie mleka u kóz jest podobne do wydzielania się mleka kobiecego.
Kozie mleko, tak samo jak mleko ludzkie, wydzielane jest przez gruczoły apokrynowe tzn. kropelki mleka oddzielają się od komórki wraz z jej fragmentami. Z kolei mleko krowie, wydzielane jest tylko i wyłącznie przez gruczoły merokrynowe, w tym przypadku odrywa się jedynie sama kropelka mleka. Dzięki temu, mleko kozie posiada o wiele więcej naturalnych składników bioaktywnych, do których możemy zaliczyć np. wolne aminokwasy czy neukleotydy.
Inna produkcja mleka niesie również za sobą różnice w składzie. Białka znajdujące się w mleku możemy podzielić na białka serwatkowe oraz na kazeinę. Kazeina jest najważniejszym białkiem mleka, ale niestety także największym alergenem. Tworzy ona w żołądku gąbczasty skrzep, który może powodować nietolerancje pokarmową, z którą boryka się bardzo dużo dzieci w pierwszych miesiącach swojego życia. W mieszance powstałej na bazie mleka koziego, profil kazeiny jest o wiele bardziej zbliżony do mleka kobiecego niż w przypadku mleka krowiego. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia kolek, ulewania czy zaparć. Na polskim rynku dostępne jest modyfikowanemleko kozie Capricare, które z całą pewnością zasługuje na uwagę.
Bardzo ważna jest jakość surowca
Wiadome jest, że ogromny wpływ na jakość produktu końcowego ma jakość surowca, z którego został on wytworzony. Co ciekawe, mleko Capricare, pochodzi tylko i wyłącznie z Nowej Zelandii, a tamtejsze tereny zostały uznane za jedne z najczystszych na całym świecie. Duże znaczenie ma również pasza, którą żywią się zwierzęta. A w Nowej Zelandii trawa rośnie przez 10 miesięcy, a więc tamtejsze kozy mają stały dostęp do świeżej paszy.
Mleko mamy to największy skarb dla niemowlęcia. Jednak jeśli kobieta ma problem z laktacją, to właśnie mleko kozie powinna wybrać jako pokarm dla swojego dziecka. Jest ono najbliższe mleku matki, co z całą pewnością jest bardzo istotne dla nowo narodzonego dziecka.