Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2021-08-25 09:17:35
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Dlatego też w jadłospisie dzieci powinno znaleźć się mleko i jego przetwory takie jak jogurt, maślanka, kefir oraz sery białe i żółte.
Produkty mleczne są również źródłem białka, węglowodanów oraz tłuszczu. Uczniowie w wieku 6-9 lat potrzebują dużych ilości wapnia niezbędnego do budowy kości i zębów. Dlatego też w jadłospisie dzieci powinno znaleźć się mleko i jego przetwory takie jak jogurt, maślanka, kefir oraz sery białe i żółte. Produkty mleczne są również źródłem białka, węglowodanów oraz tłuszczu. Szczególnie ten ostatni składnik budzi zainteresowanie rodziców, którzy zastanawiają się czy podawać dzieciom mleko o zawartości tłuszczu 2% czy 3,2%.
Tłuszcz mleczny z jednej strony daje uczucie sytości z drugiej zaś zmniejsza chęć sięgnięcia po wysokokaloryczne przekąski, które głównie prowadzą do nadwagi i otyłości wśród dzieci. Co prawda mleko zawiera w swoim składzie tłuszcze nasycone, jednak nie wykazano, aby ich zawartość w mleku wpływała na pogorszenie się naczyń krwionośnych, a tym samym na rozwój choroby wieńcowej serca. W mleku obecne są również nienasycone kwasy tłuszczowe, a wśród nich sprzężony kwas linolowy, CLA (kwas rumenowy), który wykorzystywany jest w prewencji chorób układu krążenia, miażdżycy, cukrzycy, a także w utrzymaniu prawidłowej wagi.
Ciekawostką jest fakt, że jeżeli zdecydujemy się na mleko o niższej zawartości tłuszczu, będzie ono posiadało taką samą ilość białka, minerałów oraz witamin jak mleko o zwiększonej zawartości tłuszczu. W jadłospisie dzieci w wieku 6-9 lat tłuszcze powinny obejmować 20–35% całodziennej energii diety.
Należy pamiętać, że oprócz zawartości tłuszczu w mleku znajdziemy mnóstwo innych składników korzystnie wpływających na organizm tj. wapń, magnez, potas, witamina D, witaminy z grupy B, białka serwatkowe wykazujące działania przeciwnowotworowe.
Więcej informacji o mleku i jego przetworach znajdziecie na stronie mlecznej kampanii „Mamy kota na punkcie mleka” sfinansowanej z Funduszu Promocji Mleka i organizowanej przez Polską Izbę Mleka oraz Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka, która znajduję się pod adresem: www.kochamleko.pl oraz na Fanpage programu www.facebook.com/mamykotanapunkciemleka/ gdzie zarówno dzieci i dorośli znają coś dla siebie. Przypominamy, że rekrutacja trwa cały rok, a udział w programie jest całkowicie bezpłatny. Już teraz zgłoś swoją placówkę i weź udział w naszych konkursach adresowanych zarówno do dzieci jak i nauczycieli.
Kampania Mamy kota na punkcie mleka jest sfinansowana z Funduszu Promocji Mleka.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.