Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Kasia P. 2014-04-02 13:30:31
Familie.pl: Po co nam minerały w diecie?
Gabriela Słowińska: Minerały są regulatorami wielu procesów metabolicznych w organizmie oraz często składnikiem budulcowym, stanowią około 4% masy ciała człowieka. Organizm ludzki nie ma możliwości samodzielnego wytworzenia minerałów, stąd niezbędne jest ich dostarczanie z pożywieniem, z 46 powszechnie występujących składników mineralnych ok. 30 uznaje się za niezbędne dla prawidłowego przebiegu funkcji życiowych.
Familie.pl: Czy zapotrzebowanie na określone minerały w diecie jest uzależnione od wieku?
Gabriela Słowińska: Zapotrzebowanie na składniki mineralne jest zależne od wieku, płci, stanu zdrowia oraz rodzaju aktywności, inne zapotrzebowanie na mikro i makro-elementy będzie miała kobieta w ciąży, a inne ta w okresie menopauzy. Należy też pamiętać, że składniki mineralne dzielą się na mikro i makro składniki, te pierwsze należy dostarczać do organizmu w ilości nie większej niż 100 mg, a drugie w ilości powyżej 100 mg.
Familie.pl: Jakie minerały są potrzebne dzieciom?
Gabriela Słowińska: Dzieci ze względu na intensywny rozwój, są wrażliwe na niedobór większość mikro i makro elementów, w przypadku niemowląt do 6 miesiąca życia pokarm kobiecy zaspokaja zapotrzebowanie na minerały, później niezbędna jest zbilansowana dieta. Ze względu na szybki wzrost i zachodzący proces kostnienia, w rozwoju dziecka ważna jest odpowiednia podać Wapnia, jednak ze względu na wiele akcji edukacyjnych oraz powszechne wzbogacanie żywności w wapń, niedobory zdarzają się rzadko. Z badań wynika, że najczęściej występujące niedobory pokarmowe to niedobór żelaza, cynku oraz jodu.
Familie.pl: Jakie właściwości mają powyższe minerały?
Gabriela Słowińska: Żelazo bierze udział w procesie krwiotwórczym, zapobiega występowaniu anemii, odpowiada za prawidłowy stan skóry i włosów, oraz stanowi budulec dla DNA. Cynk jest regulatorem licznych procesów metabolicznych, zapewnia odpowiednią odporność oraz działa przeciwnowotworowo. Jod to składnik hormony tarczycy, który reguluje tempo metabolizmu komórkowego.
Familie.pl: Jak je wprowadzać do diety dziecka?
Gabriela Słowińska: Substancje mineralne powinny być dostarczane przede wszystkim w naturalnym pożywieniu, odpowiednio zbilansowana dieta, bogata w warzywa oraz owoce i nieprzetworzone produkty powinna zapewnić dziecku optymalną podaż tych substancji. Suplementacja jest wskazana szczególnie w okresach rekonwalescencjo po chorobach, lub w przypadku chorób pasożytniczych czy licznych nietolerancji pokarmowych, które mogą uniemożliwić przyjmowanie niektórych produktów.
Familie.pl: Jakie minerały powinny polubić kobiety w ciąży? Dlaczego te właśnie elementy są ważne w diecie kobiety ciężarnej?
Gabriela Słowińska: Znów ważne są wszystkie składniki mineralne, szczególnie istotne dla kobiet w ciąży są wapń, magnez i żelazo. Wapń buduje układ kostny, reguluje podział komórek oraz pobudliwość nerwową oraz mięśniową. Magnez Jest ważnym składnikiem kości, usprawnia przewodzenie nerwowe, reguluje ciśnienie krwi. Żelazo wchodzi w skład białek organizmu min. Hemoglobiny oraz enzymów
Familie.pl: Które minerały są najważniejsze w diecie dorosłej kobiety?
Gabriela Słowińska: Nie jest możliwe wskazanie minerałów, które są ważniejsze od innych, każdy z nich pełni niepowtarzalną funkcję w organizmie. Kobiety z racji comiesięcznej utraty krwi są bardziej wrażliwe na niedobory, żelaza i kiedy miesiączki stają się zbyt obfite, należy zwiększyć podaż żelaza w diecie np. poprzez wprowadzenia do niej czerwonego mięsa czy większej ilości jajek. Należy jednak pamiętać, że żelazo potrzebuje odpowiedniej podaży witaminy C by organizm mógł z niego skorzystać. Podaż innych minerałów powinna pozostawać na zalecanym poziomie. Czasem problemem u kobiet bywa też niedobór jodu, szczególnie u osób zamieszkujących tereny górskie. Wydaje się, że coraz częściej należy zwracać w kobiecej diecie na poziom potasu.
Familie.pl: Jak wpływają na zdrowie kobiety?
Gabriela Słowińska: Niedobór żelaza może powodować zmęczenie, problemy ze snem, wahania apetytu a w dalszej kolejności anemię. Niedobór jodu w diecie będzie skutkował zaburzeniami metabolizmu i chorobami tarczycy. Potas reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową i zapobiega dokuczającym niektórym kobietom obrzękom.
Familie.pl: Czy minerały mogą mieć wpływ na menopauzę?
Gabriela Słowińska: Przebieg i objawy menopauzy mogą łagodzić wszystkie składniki mineralne działające antyoksydacyjnie, a więc wymiatające z organizmu wolne rodniki a więc mangan, cynk oraz selen.
Za konsultację merytoryczną do artykułu dziękujemy:
Pani Gabrieli Słowińskiej,
Doradca żywieniowy, centrum dietetyczne SetPoint
Czy suplementacja składników minerałnych jest zależna od pory roku? Oczywiście! Pogoda ma wpływ na nasze zapotrzebowanie na niektóre składniki, których natura w danym terminie nie jest w stanie nam dostarczyć. Wiosną z uwagi na przesilenie szczególnie polecany jest magnez! Warto go stosować także również z pwodu zwiększonej w wiosenno-letnim okresie aktywności fizycznej. Magnez poprawi Twoje samopoczucie i zwiększy wydolność fizyczną, a dziecku pomoże z powodzeniem przebrnąć przez trudną końcówkę roku szkolnego i egzaminy!
Partnerem tematu jest producent leku:
Skład: 5 ml syropu zawiera 48 mg jonów magnezowych w postaci 623 mg magnezu glukonianu i 129 mg magnezu mleczanu oraz 5 mg pirydoksyny chlorowodorku. Wskazania do stosowania: Produkt leczniczy Magsolvit B6 zalecany jest w zapobieganiu i uzupełnieniu niedoborów magnezu i witaminy B6, zwłaszcza u dzieci od 4 roku życia. Dawkowanie i sposób podawania: Magsolvit B6 nie jest zalecany do stosowania u dzieci poniżej 4. roku życia ze względu na niewystarczającą ilość danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania. Dorośli i dzieci od 8 roku życia 10 ml syropu na dobę w dwóch dawkach; dzieci 4-7 roku życia: 5 ml syropu na dobę w dwóch dawkach. Lek stosuje się po posiłkach. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, antybiotykoterapia, biegunka, hipermagnezemia, hiperwitaminoza B6, ostra niewydolność nerek, znaczne niedociśnienie tętnicze, blok przedsionkowo-komorowy.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Podmiot Odpowiedzialny
FChSP “GALENUS”
03-791 Warszawa ul. Hutnicza 8
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.