Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-04-23 09:57:57
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Wady wzroku, takie jak krótkowzroczność i nadwzroczność, są wynikiem nieprawidłowego kształtu rogówki. Laserowa korekcja wady wzroku polega na modelowaniu wierzchniej warstwy rogówki. U krótkowidzów jest ona spłaszczana, a u dalekowidzów – uwypuklana. W trakcie korekcji może być również usunięty astygmatyzm, który towarzyszy wspomnianym wyżej wadom. Dzięki temu po zabiegu pacjent uzyskuje pełną ostrość widzenia bez konieczności korekcji wady okularami i szkłami kontaktowymi.
Do laserowej korekcji wad wzroku wykorzystuje się różne metody leczenia. Jedną z pierwszych metod, którą stosowano już w latach 80. XX w., jest użycie lesera excimerowego. W tej chwili okulistyka rozwinęła się mocniej i do wyboru jest kilka różnych metod. Ich wybór zależy od przeprowadzonego przed zabiegiem wywiadu lekarskiego i jest dopasowywany do indywidualnych uwarunkowań i potrzeb pacjenta.
Jedną z najnowocześniejszych metod laserowej korekcji wzroku, nazywaną metodą trzeciej generacji, jest metoda ReLEx SMILE. W trakcie zabiegu wykorzystywany jest laser femtosekundowy, a cały zabieg jest bardzo krótki i niemal bezbolesny. Metodą tą można leczyć wady od -0,5 do -10 dioptrii i 5,0 dioptrii astygmatyzmu.
Inną metodą laserowej korekcji wzroku jest metoda FemtoLASIK vOptimum, w której wykorzystuje się laser femtosekundowy i excimerowy. Czas działania lasera na rogówkę jest bardzo krótki, dzięki czemu czas rekonwalescencji po zabiegu jest skrócony do minimum. Metodą tą można leczyć wady od -6,0 do +2,00 dioptrii i 2,0 dioptrii astygmatyzmu.
Jeszcze większy zakres wad, które można korygować, ma metoda FemtoLASIK vDesign. Może ona leczyć wady -12,0 do +6,00 dioptrii i 6,0 dioptrii astygmatyzmu. Jest to możliwe dzięki większej możliwości personalizacji w trakcie zabiegu w porównaniu do zabiegu FemtoLASIK vOptimum.
Wszystkie wyżej wspomniane metody leczenia zaćmy to metody dogłębne. W laserowej korekcji wad wzroku wykorzystuje się również metody powierzchowne. Wśród nich warto wymienić takie jak EBK, transPRK i PRK. Są one stosowane w sytuacjach, gdy metody dogłębne nie mogą być zastosowane. Powodem może być m.in. bardzo cienka rogówka lub praca w zawodzie, w którym jest wysokie ryzyko urazów oczu.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.