Masz obfite miesiączki? Znajdź przyczynę - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Masz obfite miesiączki? Znajdź przyczynę

Masz obfite miesiączki? Znajdź przyczynę

Autor zdjęcia/źródło: obfite miesiączki @ freepik.com

Wiele kobiet skarży się na zbyt obfite miesiączki. U jednych wynika to z natury i w tym przypadku nie ma powodu do zmartwień, u innych natomiast pojawienie się obfitych krwawień może być następstwem groźnej choroby. Jak to odróżnić i jak zmniejszyć zbyt obfite miesiączki?

U każdej kobiety cykl menstruacyjny wygląda inaczej, każda z nas inaczej go odczuwa i ocenia intensywność krwawienia. Jak więc stwierdzić czy masz silne czy umiarkowane krwawienia miesiączkowe?

Obfite miesiączki – jak się objawiają?

Cykl dojrzałej kobiety powinien trwać od 25 do 35 dni, a krwawienie miesiączkowe od 3 do 5 dni. Każdy cykl powinien wyglądać mniej więcej tak samo, z możliwością jedynie niewielkich zachwiań. Każde odstępstwo od tej normy uznaje się za zaburzenia miesiączkowania. Dotyczy to również objętości traconej w czasie miesiączki krwi menstruacyjnej. Kobieta w czasie okresu traci zwykle od 30 do 80 ml krwi. Obfite miesiączki występują gdy tracisz więcej niż 80-100 ml krwi, a okres trwa dłużej niż 5-7 dni. Dokładniej mówiąc zbyt intensywne krwawienia są wtedy, gdy musisz zmieniać podpaskę czy tampon nawet co godzinę i zużywasz ich więcej niż 8-10 w ciągu dnia, a czasem nawet musisz wstawać w nocy, żeby je zmienić. W czasie obfitego krwawienia w krwi pojawiają się skrzepy, odczuwasz również silny ból podbrzusza, wyczerpanie i dyskomfort.

Obfite miesiączki - przyczyny

Obfite miesiączki mogą zdarzać się sporadycznie każdej z nas i nie ma w tym nic niepokojącego. Jednak przedłużające się obfite miesiączkowanie prowadzić może do krwotoku miesiączkowego oraz anemii spowodowanej zbyt dużą utratą krwi. Może ono świadczyć także o wystąpieniu poważnych chorób takich jak:

  • zaburzenia hormonalne – występują głównie u młodych dziewczyn wchodzących w okres dojrzewania oraz kobiet w okresie menopauzy. Wiążą się z burzą hormonalną odbywającą się w tym czasie w organizmie kobiety. U dojrzałych kobiet w okresie rozrodczym mogą świadczyć o zaburzonej pracy jajników.
  • choroby tarczycy – związane z zaburzeniami hormonalnymi,
  • polipy szyjki lub śluzówki macicy,
  • włókniaki lub niezłośliwe guzy,
  • rak szyjki, macicy lub jajnika,
  • endometrioza,
  • zaburzenia krzepliwości krwi, również te spowodowane przyjmowaniem leków zmniejszających jej krzepliwość.

Obfite miesiączki - leczenie

Gdy w czasie okresu musisz zmieniać podpaski nawet co godzinę, czujesz się wyczerpana i pozbawiona sił, masz zawroty głowy nie czekaj tylko idź do lekarza. Ginekolog na podstawie badania ginekologicznego, USG przezpochwowego oraz wyników badań krwi znajdzie przyczynę obfitej miesiączki. Jeśli przyczyna nie będzie możliwa do ustalenia może być konieczne wykonanie zabiegu histeroskopii, czyli wprowadzenia specjalnego wziernika, dzięki któremu lekarz zbada wnętrze macicy i pobierze wycinek do dalszych badań. Obfite miesiączki zwykle leczy się za pomocą leków przeciwzapalnych takich jak ibuprofen, które zmniejszają krwawienie i łagodzą ból. Często konieczne jest też zastosowanie środków hormonalnych regulujących cykl. Są to zwykle tabletki antykoncepcyjne, które znacznie zmniejszają ilość krwi miesiączkowej, a niekiedy nawet zupełnie zatrzymują miesiączkę. Gdy planujesz dziecko takie rozwiązanie nie jest wskazane.

Obfite miesiączki – leczenie naturalne

Jeśli krwawienia nie mają podłoża chorobowego w naturalny sposób zmniejszysz je ograniczając zażywanie leków zawierających kwas acetylosalicylowy, który rozrzedza krew. Wyeliminuj ze swojej diety także mocną kawę oraz alkohol. W czasie okresu nie podejmuj wysiłku fizycznego i nie ogrzewaj brzucha termoforem czy ciepłą kąpielą. Ciepło i wysiłek również rozrzedzają krew i mogą wzmagać krwawienia.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Zaburzenia miesiączkowania - jakie mogą mieć przyczyny?>>

Zaburzenia hormonalne – co warto wiedzieć?>>

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika aldona400
    aldona400Ikona zgłaszania komentarza
    mi ginekolog polecił wkładkę Po 3 mscach od zastosowania krawienia się unormowały
  • Awatar użytkownika Sonia
    SoniaIkona zgłaszania komentarza
    U mnie ta przypadlosc skonczyla sie terapia hormonalna. Teraz jest ok.