Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Kasia P. 2018-02-05 13:00:05
Autor zdjęcia/źródło: mat. promocyjne
Bóle kręgosłupa związane z ostrym stanem zapalnym nie powinny być leczone za pomocą masażu. W przypadku ostrego bólu można doraźnie zastosować doustne leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, np. Dexak, powstrzymać się od wysiłku i starać się odpocząć w wygodnej pozycji. W przypadku przedłużającego się bólu lub jego nasilenia należy skontaktować się z lekarzem. Stany zapalne, nie tylko te dotyczące okolicy kręgosłupa, ale także występujące w stawach kończyn górnych i dolnych, są przeciwwskazaniem do masażu.
Osteoporoza to schorzenie związane z utratą masy kostnej i spadkiem wytrzymałości kości na urazy. Takie osłabienie struktury tkanki kostnej powoduje, iż może ona ulec złamaniu nawet przy niewielkim bodźcu. Masaż klasyczny uwzględnia rozmaite techniki oddziaływania na tkanki, a wśród nich także te oddziałujące silnie na masowaną okolicę. Chwyty rutynowo stosowane w terapii mogą więc u osoby chorej na osteoporozę spowodować złamania.
Choroby skóry, szczególnie te przebiegające z ropnymi zmianami, są przeciwwskazaniem do leczenie metodą masażu. Podczas opracowywania tkanek może dojść do rozsiania ewentualnych patogenów na obszar całej skóry okolicy kręgosłupa. Mogą one też stanowić zagrożenie dla terapeuty. Z rozpoczęciem terapii warto wstrzymać się do momentu zagojenia się zmian.
Kolejną sytuacją, w której należy z dużą ostrożnością podejść do masażu, są choroby przebiegające z zaburzeniami krzepnięcia krwi. Silne bodźce mechaniczne stosowane podczas masażu mogą spowodować uszkodzenie powierzchownych naczyń krwionośnych, a tym samym być przyczyną powstawania rozległych krwiaków u osób ze skłonnościami do krwawień.
Literatura fachowa klasyfikuje chorobę nowotworową jako bezwzględne przeciwwskazanie do masażu. Przy manipulowaniu w obrębie tkanek istnieje ryzyko naruszenia struktury guza i spowodowania przerzutów.
Przeciwwskazań do masażu można wymienić znacznie więcej, jednak te wspomniane wyżej wydają się być najważniejsze. Bardzo istotne jest to, aby wybierać dobrze wykwalifikowanych terapeutów. Dyplomowany masażysta czy fizjoterapeuta na podstawie wywiadu powinien wykluczyć ewentualne przeciwwskazania i dobrać siłę bodźców do potrzeb i stanu zdrowia chorego. Masaż powinien odbywać się w gabinecie w którym przestrzegane są zasady bezpieczeństwa i higieny (korzystanie z jednorazowych prześcieradeł, dezynfekcja stołu i wałków po każdym pacjencie itd.). Chory podczas masażu powinien mieć zapewniony komfort termiczny. Istotne jest także zachowanie warunków prywatności. Osoby, które w warunkach przychodni odczuwają stres, mogą korzystać z usług terapeutów pracujących w domach pacjentów. Masaż to metoda dobra i skuteczna, jednak stosowana przez osobę niekompetentną może przynieść pacjentowi więcej szkody niż pożytku.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.