Manicure hybrydowy: Czy lampy LED są szkodliwe dla zdrowia? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Manicure hybrydowy: Czy lampy LED są szkodliwe dla zdrowia?

Manicure hybrydowy: Czy lampy LED są szkodliwe dla zdrowia?

Autor zdjęcia/źródło: Manicure hybrydowy: Czy lampy LED są szkodliwe @ free stock photos from www.picjumbo.com z Pixabay

Obecnie coraz większą popularnością cieszy się manicure hybrydowy. Do jego zrobienia niezbędne jest utwardzenie lakieru w lampie UV lub LED. Wiele osób obawia się o bezpieczeństwo takiego zabiegu, ponieważ lampy emitują promieniowanie ultrafioletowe. Czy lampy LED są szkodliwe dla zdrowia?

Manicure hybrydowy ma tę przewagę nad klasycznym, że dużo dłużej utrzymuje się na paznokciach w nienaruszonej postaci – prawidłowo wykonany nawet do 3 tygodni. Pozwala on również na tworzenie niesamowitych efektów i wzorów, a kolory są dużo intensywniejsze i bardziej lśniące niż w przypadku zwykłych lakierów. Trudniej jest je również uszkodzić. Lakier hybrydowy utwardzany jest za pomocą specjalnej lampy UV lub LED. Obie z nich emitują promieniowanie ultrafioletowe UVA takie samo jak słońce, przed którym chronimy się latem kremami z filtrem. Czy powinnyśmy zatem obawiać się o nasze zdrowie wykonując manicure hybrydowy oraz czy lampy LED są szkodliwe?

Czy lampy LED są szkodliwe dla zdrowia?

Zarówno stosowane do wykonania manicure hybrydowego lampy LED, jak i UV wytwarzają takie samo promieniowanie UVA, które zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Promieniowanie to jest co najmniej czterokrotnie większe niż promienie UVA przenikające do organizmu w czasie ekspozycji na słońce. Jednak nie jest ono przez to bardziej szkodliwe, ponieważ organizm jest na nie wystawiany na dużo krótszy czas. Warto jednak mieć świadomość, że promieniowanie UVA kumuluje się w organizmie i przyczynia się nie tylko do ryzyka zachorowania na raka, ale też wnika w głębokie warstwy skóry i uszkadza wiązania kolagenowe, zmienia DNA oraz nasila produkcję wolnych rodników. Wiąże się to z przyspieszeniem starzenia się skóry, tzw. fotostarzeniem.

Promieniowanie UVA jest szkodliwe, ale to wytwarzane przez lampy do stylizacji paznokci szkodzi zdecydowanie mniej niż opalanie czy korzystanie z solarium. Nie oznacza to jednak, że promieniowanie z lamp LED i UV pozostaje obojętne dla naszego zdrowia.

Ich wpływ nie został jeszcze dokładnie przebadany przez naukowców, ale oczywiste jest, że jeśli promienie UV szkodzą naszej skórze to urządzenia je wytwarzające także. Dlatego zachowaj odpowiednie środki bezpieczeństwa w czasie korzystania z usług manikiurzystki lub wykonywania manicure hybrydowego własnoręcznie w domu.

Czy lampy LED są szkodliwe? – dbaj o bezpieczeństwo

  • Dokładnie nakładaj lakier - Zadbaj o to, aby wykonywać stylizację bardzo dokładnie i starannie. Wtedy manicure dłużej się utrzyma na paznokciach, więc zabiegu nie będziesz musiała często powtarzać.
  • Delikatnie zdejmuj hybrydę – nie usuwaj lakieru na szybko i na siłę. Najpierw spiłuj wierzchnią warstwę, a następnie nałóż na każdy paznokieć wacik nasączony acetonem i zawiń w folię aluminiową. Po ok. 5-10 minutach zdejmij wacik z folią i za pomocą najlepiej drewnianego patyczka powoli usuń lakier. Jeśli nie chce on odstawać od paznokcia ponownie nałóż na niego wacik nasączony płynem. Nie kupuj czystego acetonu, który wysusza paznokcie i skórki, ale mieszankę zawierającą w swoim składzie oprócz acetonu olejki i substancje nawilżające i pielęgnujące.
  • Regeneruj paznokcie – daj odpocząć paznokciom, nie nakładaj kolejnego manicure hybrydowego na zniszczone paznokcie, bo krócej się on na nich utrzyma, a dodatkowo jeszcze bardziej zniszczy i wysuszy płytkę paznokcia. Zregeneruj, nawilż i odbuduj paznokcie, dzięki czemu nie narazisz ich, ani skóry dłoni na kolejną dawkę promieniowania.

Czy lampy LED są szkodliwe? – chroń skórę

Płytka paznokcia blokuje promienie UVA całkowicie, natomiast mogą one przenikać do organizmu przez odsłoniętą skórę dłoni. Dlatego zwróć zadbaj o nie odpowiednio, aby uniknąć negatywnych skutków wystawiania się na promieniowanie.

  • leki i zioła - przed zabiegiem nie stosuj ziół ani leków fotouczulających (np. dziurawiec, nagietek, rumianek, tetracykliny, leki przeciwbólowe).
  • krem z filtrem - jeśli obawiasz się o zły wpływ promieniowania na skórę rąk 20-30 minut przed zabiegiem posmaruj je kremem z filtrem, zwróć tylko uwagę czy chroni on przed promieniowaniem UVA.
  • rękawiczki - możesz też założyć rękawiczki bez palców, które zrobisz ze zwykłych rękawiczek lub użyć specjalnych wykonanych z polimeru zawierającego dwutlenek tytanu, który jest składnikiem większości kremów z filtrem przeciwsłonecznym.

 

CZYTAJ TEŻ:

Jak wzmocnić paznokcie? Domowe sposoby>>