Leczenie bólu jest niezwykle istotne, pozwala na zachowanie pełnych zdolności społecznych, realizację osobistych celów oraz poprawę komfortu życia kobiet w trakcie menstruacji.
Przyczyny silnego bólu miesiączkowego
Ból miesiączkowy o bardzo dużej intensywności (dysmenorrhea) można pod względem przyczyn występowania podzielić na dwie kategorie:
- Wtórna dysmenorrhea
- Pierwotna dysmenorrhea
Wtórne przyczyny nadmiernie intensywnych bóli miesiączkowych obejmują problemy takie jak zapalenie macicy, mięśniaki macicy, polipy, wrodzone wady budowy dróg rodnych oraz endometrioza. Wymienione zespoły chorobowe wymagają dokładnej diagnostyki i indywidualnego leczenia ustalonego przez specjalistę ginekologa. Przesiewowe badania ginekologiczne oraz wizyty kontrolne, gdy niepokoją nas objawy, pozwalają na wczesne wykrycie i wyleczenie podstawowego problemu objawiającego się bolesnymi miesiączkami.
Pierwotna dysmenorrhea jest zazwyczaj zjawiskiem idiopatycznym, oznacza to, że trudno znaleźć jedną wyraźną przyczynę problemu.
Łagodzenie objawów bólowych
Mimo najczęściej braku wyraźnej przyczyny wystąpienia intensywnych bóli miesiączkowych można odnaleźć czynniki ryzyka przyczyniające się pośrednio do zwiększenia natężenia bólu. Cykl miesięczny jest kontrolowany przez zespół hormonów, czynniki zaburzające homeostazę, czyli równowagę hormonalną, potencjalnie mogą zaostrzyć dolegliwości obecne w trakcie menstruacji. Do czynników takich zaliczają się:
- Stres – rozliczne opracowania naukowe łączą wysoki poziom przewlekłego stresu z intensywnymi bólami miesiączkowymi. Pośrednio efekt analgetyczny (przeciwbólowy) w kontekście bóli miesiączkowych można zatem osiągnąć poprzez obniżanie poziomu stresu. Techniki relaksacyjne, joga oraz wysoka higiena życia przyczyniają się pośrednio do łagodzenia bólu.
- Alkohol i dym tytoniowy – stosowanie używek na bazie tytoniu oraz nadużywanie alkoholu przyczynia się do reorganizacji fizjologii organizmu. Wpływa to z kolei na rozregulowanie gospodarki hormonalnej co może pogorszyć dolegliwości bólowe w trakcie menstruacji.
- Otyłość – nadmierna masa ciała jest czynnikiem wpływającym nie tylko na przedwczesne pokwitanie ale również wpływa na niefizjologiczne wydzielanie hormonów – głównie estrogenów. Zaburzenie stężeń hormonów może indukować dodatkowy ból w trakcie trwania miesiączki.
Leczenie bólu w trakcie miesiączki powinno przebiegać nie tylko poprzez stosowanie leków przeciwbólowych, podejście bardziej holistyczne, oparte na zdrowym trybie życia, do problemu zdrowia płciowego pozwala często na zmniejszenie objawów związanych z miesiączkowaniem. Najczęściej stosowanymi lekami, stanowiącymi podstawę terapii przeciwbólowej w miesiączkowaniu, są niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Lekiem z tej grupy jest między innymi deksketoprofen obecny w tabletkach przeciwbólowych Ketesee 25.
W razie bardzo uciążliwych bóli miesiączkowych, na które leczenie ma mierny wpływ należy zwrócić się o pomoc do specjalisty – lekarza. Szybkie wykrycie problemu podstawowego umożliwia wprowadzenie leczenia koniecznego do zachowania zdrowia na lata.