Leczenie bólu menstruacyjnego - najnowsze sposoby ich łagodzenia i zapobiegania - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Leczenie bólu menstruacyjnego - najnowsze sposoby ich łagodzenia i zapobiegania

Leczenie bólu menstruacyjnego - najnowsze sposoby ich łagodzenia i zapobiegania

Autor zdjęcia/źródło: Mat. partnera artykułu

Ból menstruacyjny jest bardzo częstym zjawiskiem wśród miesiączkujących kobiet. Zwykle lokalizuje się w okolicy podbrzusza i może promieniować na dolną część pleców. Może charakteryzować się różną intensywnością i zmiennym czasem trwania. W większości przypadków jest silny i potrafi zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Dlatego warto znać sposoby, które pomogą skutecznie i szybko go zwalczyć.

Skąd bierze się ból menstruacyjny?

Cyklem miesiączkowym kobiety ściśle sterują hormony. Wahania stężeń tych substancji wywołują różne zmiany w organizmie, które można obserwować podczas miesiączki. Zwykle odpowiadają za to zmieniające się we krwi wartości estrogenów i progesteronu. Objawy mogą dotyczyć układu nerwowego:

  • bóle głowy,
  • zwiększone napięcie emocjonalne,

oraz układu pokarmowego:

  • biegunki,
  • zaparcia,
  • spowolnione trawienie,
  • uczucie wzdęcia, które mogą wzmagać ból menstruacyjny – więcej na temat tego skąd biorą się wzdęcia znajdziesz Tutaj.

Terapia hormonalna

Bolesne i obfite miesiączkowanie bardzo dobrze daje się kontrolować dzięki stosowaniu antykoncepcji. Są to zwykle leki zawierające hormony płciowe tj. estrogen i progesteron. Wpływają one na zmniejszenie stężenia prostaglandyn odpowiedzialnych za wyzwalanie bólu, a także hamują owulację. Hormony w postaci tabletek stosuje się codziennie przez 21, 24 lub 28 dni. Działanie antykoncepcji hormonalnej jest bezpieczne i w pełni odwracalne. Decyzja o wyborze odpowiedniego preparatu należy do lekarza specjalisty i jest dopasowana do stanu zdrowia pacjentki.

Leki zmniejszające ilość prostaglandyn

Najbardziej skutecznymi w zwalczaniu bólu menstruacyjnego są leki z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne). Działają one bezpośrednio na przyczynę, czyli na prostaglandyny, zmniejszając ich stężenie we krwi. Hormony te wzmagają skurczenie naczyń krwionośnych i napięcie mięśniówki macicy, wywołując bolesne dolegliwości.

Leki rozkurczające

Skurczenie naczyń krwionośnych w obrębie macicy powoduje powstanie silnych dolegliwości bólowych. Doraźną poprawę można uzyskać poprzez stosowanie leków rozkurczowych zawierających np. drotawerynę. Działa rozluźniająco na mięśnie gładkie i jest dobrze tolerowany.

Kinezyterapia

Jest to rodzaj gimnastyki leczniczej, w której wykorzystuje się techniki leczenia ruchem. Wśród wielu metod poleca się trening na relaksację mięśni całego ciała, który trwa ok. 15- 20 minut i przynosi korzystne efekty. Inną metodą jest napinanie i następnie rozluźnianie mięśni dna miednicy oddychając torem przeponowym. Aby uzyskać rezultaty ćwiczenia należy powtarzać 3-4 razy na dobę.

Fizykoterapia

W fizykoterapii wykorzystuje się różnego rodzaju bodźce fizyczne, które odpowiednio oddziałują na organizm. W przypadku bólu menstruacyjnego wykorzystuje się leczenie ciepłem, które powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i zmniejszenie ich napięcia. Do tego celu wykorzystuje się ciepły termofor, który układa się w okolicy podbrzusza.