Latający kleszcz? Czy strzyżaki sarnie są groźne i jak się przed nimi chronić? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Latający kleszcz? Czy strzyżaki sarnie są groźne i jak się przed nimi chronić?

Latający kleszcz? Czy strzyżaki sarnie są groźne i jak się przed nimi chronić?

Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa wirestock na Freepik

W lesie możemy je spotkać równie często, jak kleszcze. Czy powinniśmy się ich obawiać?

Strzyżaki (Lipoptena cervi), zwane też strażakami jelenimi lub sarnimi, są owadami, które mogą być uciążliwe podczas spacerów po lesie. Występują równie często jak kleszcze i nawet je przypominają, dlatego też niektórzy nazywają je latającymi kleszczami. Czy są równie groźne i jak się przed nimi chronić?

Strzyżaki sarnie – jak się przed nimi chronić?

Strzyżak to niewielki owad, o brązowym spłaszczonym ciele w chitynowym, twardym pancerzyku (trudnym do rozgniecenia), długości 5-6 mm, z silnymi odnóżami, zakończonymi czepnymi pazurkami. Ma skrzydła, które po osiedleniu się na ofierze odpadają. Wtedy mocno wczepia się w skórę pazurkami i trudno go wyciągnąć. Ich niewielki rozmiar sprawia, że łatwo wchodzą do uszu, nosa czy nawet pod powiekę.

W miejscu ukąszenia pojawia się swędząca grudka, która utrzymuje się na skórze nawet 2-3 tygodnie, czasem nawet rok. Dopiero następnego dnia po ukąszeniu pojawia się ból. Czasem może pojawić się reakcja alergiczna z silnym zaczerwienieniem, utrzymującym się nawet przez kilka miesięcy.  

Jak się chronić przed strzyżakami:

  •  W trakcie spacerów po lesie noś długie rękawy i spodnie oraz zakryte buty.
  •  Zawiń mankiety rękawów i nogawek, aby utrudnić owadom dostęp do skóry.
  •  Noś kapelusz lub czapkę, aby chronić głowę.
  •  Strzyżaki często siedzą na liściach i trawie, więc staraj się unikać siadania na ziemi lub w zaroślach.
  •  Po powrocie ze spaceru dokładnie przejrzyj ciało i ubrania, aby upewnić się, że nie przyniosłeś żadnych owadów do domu.
  •  Strzyżaki mocno przywierają do skóry, więc usunięcie ich może wymagać pewnej siły. Użyj palców lub pęsety.
  •  Chwyć owada jak najbliżej skóry i delikatnie, ale stanowczo, wyciągnij. Po usunięciu strzyżaka dokładnie umyj skórę wodą z mydłem. Możesz zastosować środek antyseptyczny, aby zapobiec infekcji.

Czy strzyżaki są groźne?

Ugryzienia strzyżaków mogą być bolesne i powodować świąd, zaczerwienienie oraz opuchliznę. Reakcje alergiczne są rzadkie, ale możliwe. W przypadku nasilonych objawów alergicznych, takich jak obrzęk, trudności w oddychaniu lub wysypka, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. W przeciwieństwie do kleszczy, strzyżaki niezwykle rzadko przenoszą choroby na ludzi.

CZYTAJ TEŻ >> Objawy infekcji intymnej latem - jak sobie pomóc?