Kwarantanna automatyczna: Skierowanie dziecka na test na koronawirusa. Co robić KROK po KROKU - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Kwarantanna automatyczna: Skierowanie dziecka na test na koronawirusa. Co robić KROK po KROKU

Kwarantanna automatyczna: Skierowanie dziecka na test na koronawirusa. Co robić KROK po KROKU

Autor zdjęcia/źródło: Photo by Atoms on Unsplash

Co zrobić, gdy lekarz kieruje dziecko na test na COVID-19 i automatycznie dostaje ono kwarantannę? Czy rodzic też ma kwarantannę? Podpowiadamy, jak krok po kroku rozwiązać tę sytuację związaną z koronawirusem.

Dzienna liczba zachorowań potwierdzonych testem wyniosła ponad 34 tysiące, a rząd zdecydował się na wprowadzenie dodatkowych obostrzeń od 27 marca do 9 kwietnia. Zamknięte zostaną między innymi żłobki i przedszkola, ograniczona liczba osób w większych sklepach spożywczych, a także miejscach kultu religijnego. 

Lekarze w doniesieniach medialnych potwierdzają również, że coraz więcej dzieci choruje na COVID-19. Co robić gdy dziecko dostało skierowanie na test na koronawirusa? Czy wiesz, że od razu po wystawieniu skierowania ma ono kwarantannę automatyczną? Czy w takim razie rodzic również ma kwarantannę? Zobacz jakie są regulacje prawne w takim przypadku.

Dziecko ma skierowanie na test na koronawirusa – kwarantanna dla dziecka

Jeśli lekarz rodzinny Twojego dziecka zdecydował o konieczności wykonania testu na koronawirusa, w momencie wystawienia skierowania otrzymuje ono kwarantannę automatyczną. Od 28 listopada kwarantanna automatyczna rozpoczyna się w dniu zlecenia przez lekarza testu na koronawirusa i trwa ona 10 dni.1

Czy skierowanie na test na COVID dla dziecka oznacza, że rodzic lub opiekun dziecka również ma kwarantannę?

Nie. A przynajmniej do momentu otrzymania wyniku testu. Kwarantannie nie podlegają:

  •  osoby zamieszkujące lub prowadzące wspólne gospodarstwo domowe z osobą przebywającą na kwarantannie,
  • osoby zamieszkujące lub prowadzące wspólne gospodarstwo domowe z osobą skierowaną na test zarówno bezobjawową, jak również wykazującą objawy chorobowe (podejrzaną o zachorowanie na COVID-19) – w okresie oczekiwania na wynik testu przez tę osobę. 2

Jeśli jednak wynik testu dziecka na koronawirusa okaże się dodatni, osoby z   nim współzamieszkujące są obejmowane kwarantanną, a kwarantanna dziecka wówczas przekształca się w izolację.

Jeżeli natomiast dziecko będzie miało negatywny wynik testu, zostanie automatycznie zwolniony z kwarantanny po wpisaniu przez laboratorium wyniku do systemu EWP.

Informację o kwarantannie znajdziecie zarówno na koncie pacjenta (pacjent.gov.pl – zakładka osoby pod opieką i dzieci), jak również możecie zostać poinformowani o niej telefonicznie w rozmowie lub za pomocą automatycznego komunikatu głosowego.

Ważne: osoba w trakcie kwarantanny może się udać na przepisany przez lekarza test na COVID.

Kwarantanna dla dziecka a zasiłek opiekuńczy - czy przysługuje?

Gdy dziecko jest skierowane na kwarantannę lub izolację (przez inspekcję sanitarną lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej) jest ono chore - w myśl przepisów ustawy zasiłkowej. W związku z tym rodzic może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy. 4

Dziecko ma skierowanie na test na koronawirusa: jak umówić?

Lekarz wystawiając skierowanie na test na koronawirusa dla dziecka poda Ci również jego numer. Będziesz go potrzebować, aby podać go w punkcie badań. Po wystawieniu skierowania na test dla dziecka w ramach NFZ otrzymasz również informację sms o punkcie badań do którego skierowano dziecko na test na koronawirusa oraz godzinie badania.

Ważne:Jeśli punkt badania na koronawirusa dla dziecka nie jest dla Was odpowiedni (za daleko itp.), możesz wybrać inny (w ramach NFZ). Skierowanie od lekarza rodzinnego lub pediatry w ramach NFZ jest ważne we wszystkich punktach.

Aplikacja Kwarantanna – czy dziecko musi ją mieć?

W ramach kwarantanny zostaniesz również poinformowany, że osoba na kwarantannie ma ustawowy obowiązek zainstalowania aplikacji Kwarantanna.  Jednak, jak czytamy w załącznikach na stronie rządowej, obowiązek prawny korzystania z aplikacji posiadają  wyłącznie osoby pełnoletnie. Osoby, które nie ukończyły 18. roku życia, mają możliwość dobrowolnego korzystania z aplikacji Kwarantanna. Pamiętaj, że opiekunowie prawni osób niepełnoletnich odpowiadają za odbycie przez nie kwarantanny w wyznaczonym miejscu.3

ŹRÓDŁO:

1,2,4

https://www.gov.pl/web/koronawirus/twoje-dziecko-zostalo-objete-kwarantanna-lub-izolacja-dowiedz-sie-jak-postepowac

3 file:///C:/Users/A0637~1.ANI/AppData/Local/Temp/Pytania_kwarantanna.pdf

CZYTAJ TEŻ >> Kto z domowników zaraża się pierwszy? Lakarze już wiedzą