Opublikowany przez:
Kasia P.
2015-01-27 16:44:54
Pamiętajmy, że zanim zaczniemy masować dziecko, warto udać się na specjalny kurs masażu niemowlęcego (masaż Shantala). Na kursie masaż nauczany jest na specjalnych lalkach - wielkością odpowiadającym małym dzieciom. Dzięki lalkom możemy wyrobić w swoich rękach dobre nawyki i kiedy przyjdzie nam masować własne dziecko będziemy już mistrzami w masowaniu.
Familie.pl: Ile maluszek musi mieć miesięcy, żeby zacząć go masować?
Masaż można zacząć od drugiego miesiąca życia, wcześniej – pierwszy miesiąc, jest to tzw. intuicyjny dotyk bez żadnych specjalnych technik masażu. Masujemy do czasu samodzielnego poruszania się dziecka, choć można masaż kontynuować również później - nie ma przeciwwskazań.
Familie.pl: Jak zacząć?
Przed przystąpieniem do masażu musimy się odpowiednio przygotować, pomieszczenie w którym będzie wykonywany masaż powinno być ciepłe, bez przeciągów. Masaż najwygodniej wykonać na podłodze, na ręczniku lub kocyku przy pomocy oliwki dla dzieci. Osoba wykonująca masaż powinna być zrelaksowana i mieć wystarczająco dużo czasu (żeby się nie spieszyć). Zanim zaczniemy masować powinniśmy najpierw nawiązać z dzieckiem kontakt, to ma być dla niego przyjemność, często taki masaż może być też formą zabawy.
Familie.pl: Jak prawidłowo wykonać masaż dziecka?
Należy pamiętać, że to dziecko decyduje o tym ile czasu jest masowane. Jeśli jest niespokojne, zaczyna grymasić czy płakać, masaż musimy przerwać. Pierwsze masaże mogą trwać kilka minut, stopniowo wydłużamy czas, uwzględniając reakcję dziecka. Główną i podstawową techniką masażu niemowlęcia jest głaskanie, dodatkowo można zastosować delikatne rozcieranie i uciski.
Familie.pl: Jakie pory są najdogodniejsze w ciągu dnia do masażu dziecka?
Masaż najlepiej łączyć z codziennymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Ze względu na to że masaż wycisza i relaksuje często łączy się go z kąpielą. Zatem, jeśli masujemy dziecko raz dziennie, najlepiej zrobić to przed spaniem. Dzieci zrelaksowane lepiej śpią i rzadziej budzą się w nocy.
Familie.pl: Jak masaż poszczególnych części ciała wpływa na dziecko?
Masowane jest całe ciało w określonej kolejności, najpierw klatka piersiowa, potem kończyny górne, dalej brzuszek i kończyny dolne, następnie plecy i na końcu twarz. Masaż całego ciała trwa około 30 minut. Ważne żeby nie pomijać stóp i dłoni, ponieważ tam znajdują się strefy refleksyjne, których pobudzanie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.
Familie.pl: Lepiej żeby masował tatuś, czy mamusia?
Nie ma znaczenia czy masaż wykonuje mama czy tata. Dotyk jest najbardziej rozwiniętym zmysłem niemowlęcia, przez dotyk dziecko poznaje siebie i otaczający świat, poza tym dzieci często tulone są spokojniejsze i szczęśliwsze. Zatem ważne żeby tych bodźców dziecku dostarczyć.
Familie.pl: Jakie jest znaczenie masażu dla więzi z rodzicami?
Dołączenie masażu do codziennych zabiegów ma wpływ zarówno na rozwój fizyczny, jak i emocjonalny i intelektualny. Polepsza odczucia wynikające z potrzeby komunikacji poprzez dotyk. Wzmacnia relacje z rodzicem, buduje poczucie bezpieczeństwa i zaufania.
Za przygotowanie materiału dziękujemy Pani:
Aleksandrze Knapik
Akademia Sztuki Masażu MENOS
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!