Koronawirus w Polsce: co robić żeby nie zachorować? PODAJ DALEJ - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Koronawirus w Polsce: co robić żeby nie zachorować? PODAJ DALEJ

Koronawirus w Polsce: co robić żeby nie zachorować? PODAJ DALEJ

Autor zdjęcia/źródło: Photo by Dimitri Karastelev on Unsplash

Koronawirus jest już w Polsce. Co można robić i jak się zabezpieczać przed wirusem Sars-CoV-2? Kiedy i komu jest potrzebna maseczka na twarz?

Koronawirus jest już w Polsce. Póki co, potwierdzono tylko jeden przypadek. Hospitalizowanych jest ponad 60 osób, a objętych kwarantanną prawie 250. Wiemy już, że najczęściej na zakaźną chorobę COVID-19, wywołaną właśnie wirusem korona Sars-CoV-2, zapadają osoby już dotknięte różnorodnymi schorzeniami, z obniżoną odpornością oraz osoby starsze. O zachorowaniach dzieci informacje pojawiają się rzadko. Nasuwa się pytanie, jak można się uchronić przed koronawirusem? Czy sami możemy się zabezpieczyć, bez konieczności rezygnowania z wychodzenia do pracy, odprowadzania dziecka do przedszkola i szkoły, czy przemieszczania się komunikacją miejską?

Koronawirus Sars-CoV-2: co robić żeby nie zachorować?

Koronawirus roznosi się przede wszystkim drogą kropelkową, z człowieka na człowieka. Istnieje także prawdopodobieństwo, że wirus może być przenoszony z moczu i kału osoby chorej.


Specjaliści przypominają, by w tym czasie, jeśli to tylko możliwe, unikać dużych skupisk ludzi, wyjątkowo skrupulatnie przestrzegać podstawowych zasad higieny oraz wieść zdrowy styl życia, czyli:

  • dobrze się odżywiać – spożywać regularne posiłki, zawierające dużo warzyw i owoców

  • wysypiać się – najlepiej ok. 7godz/dobę

  • unikać stresu – dużo odpoczywać i relaksować się.

Koronawirus: zasady higieny, których należy przestrzegać

Co trzeba robić żeby się nim nie zarazić? Lekarze przypominają nam o podstawowych zasadach higieny, które wszyscy znamy:

  1. utrzymuj dłonie w czystości, poprzez częste mycie lub dezynfekcję rąk.

  2. chroń drogi oddechowe kiedy kaszlesz lub kichasz – rób to zawsze w mankiet lub w łokieć – NIGDY W DŁOŃ .

  3. regularnie przecieraj (dezynfekuj) przedmioty, które są najczęściej dotykane (nie tylko przez ciebie): klawiatura komputera, włączniki światłą, telefon, klamki.

  4. w zatłoczonych środkach komunikacji miejskiej: jeśli w twoim sąsiedztwie znajduje się osoba z widocznymi objawami infekcji, postaraj się w miarę możliwości odsunąć od niej na ok. 1 m.

  5. jeśli to mozliwe płać zbliżeniowo - na banknotach znajduje się mnóstwo zarazków.

  6. dokładnie gotuj potrawy zawierające jaja i mięso.

Maseczki na twarz: czy skutecznie chronią przed zarażeniem się koronawirusem

Wymienione wyżej zasady dotyczą osób zdrowych. Ponadto, osobom zdrowym, specjaliści nie rekomendują stosowania maseczek osłaniających usta i twarz. Powinny jest natomiast stosować osoby, opiekujące się już chorymi oraz te, które są chore lub miały kontakt z osobą zarażoną koronawirusem, mimo że ich obecny stan zdrowia jest dobry.

Jak prawidłowo zakładać maseczkę: instrukcja WHO

 


Warto pamiętać, że maseczki są jednorazowe, po użyciu należy je bezzwłocznie wyrzucić i umyć dokładnie ręce.

Uwaga: NFZ uruchomił infolinię (800 190 590), gdzie dowiesz się, jak postępować kiedy podejrzewasz zarażenie się koronawirusem Sars-CoV-2 


>>> Czytaj też: Koronawirus: czy jest niegroźny dla dzieci? Naukowcy wciąż szukają odpowiedzi i zalecają ostrożność


Żródło: tvn.24, gov.pl