Keratoconus, czyli stożek rogówki. Co musisz wiedzieć? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Keratoconus, czyli stożek rogówki. Co musisz wiedzieć?

Keratoconus, czyli stożek rogówki. Co musisz wiedzieć?

Autor zdjęcia/źródło: @ stożek rogówki

Rogówka w kształcie stożka – pozornie wydaje się to niemożliwe. A jednak takie schorzenie występuje i wcale nie jest rzadkie! Dość często pojawia się u osób młodych, około 20. lub 30. roku życia. Co jeszcze warto wiedzieć o stożku rogówki?

Na czym polega stożek rogówki?

Rogówka jest zewnętrzną warstwą oka, która pomaga chronić głębiej położone elementy. Oprócz tego potrafi skupiać światło i ma swój udział w procesie widzenia. Prawidłowa jest gładka, przezroczysta i o odpowiedniej grubości. Jednak czasami, na skutek różnych czynników, może dojść do uwypuklenia i ścieńczenia rogówki. Zmienia się wtedy jej kształt – na bardziej stożkowaty. Oczywiście nie pozostaje to bez wpływu na kondycję wzroku – bardzo szybko pojawiają się pierwsze objawy stożka rogówki. Schorzenie występuje najczęściej obuocznie, choć zwykle w jednym z oczu rozwija się wcześniej niż w drugim.

Warto wiedzieć, że rogówka odpowiada za aż 60% mocy optycznej oka i dlatego wszystkie nieprawidłowości w jej obrębie mogą bardzo wyraźnie wpływać na zdolność widzenia.

Objawy stożka rogówki

Jednym z pierwszych objawów stożka rogówki może być częsta potrzeba tarcia oczu. Niby niewinny, trochę odruchowy nawyk – a może zwiastować kłopoty. Zmiany w rogówce powodują dyskomfort oczu (swędzenie, pieczenie) i sami nawet nie zauważamy, kiedy coraz częściej zaczynamy je pocierać. Na jakie inne symptomy warto zwrócić uwagę?

  • Problemy z ostrym widzeniem (trochę jak w astygmatyzmie lub krótkowzroczności);
  • pogorszenie tolerancji soczewek kontaktowych;
  • mnogie widzenie (dwojenie obrazu – a nawet widzenie potrójne lub poczwórne);
  • problemy z ostrym widzeniem w nocy i przy słabym oświetleniu;
  • rozmycie i zniekształcenie obrazu;
  • nadwrażliwość na światło.

Więcej na temat objawów i diagnostyki stożka rogówki przeczytasz na stronie  https://vidiummedica.pl/pierwsze-objawy-stozka-rogowki-tego-nie-lekcewaz-vidium-medica-krakow/.

Zmiany występujące w rozwijającym się stożku rogówki nie należą do bardzo charakterystycznych -  mogą przypominać postępującą wadę wzroku: astygmatyzm lub krótkowzroczność. Poza tym początkowo obejmują zwykle tylko jedno oko - i przez to łatwo je przegapić. Dlatego tak ważne są regularne badania wzroku u okulisty, dzięki którym można wykryć rozwijający się stożek jeszcze na wczesnym etapie.

Czy leczenie stożka rogówki jest możliwe?

Im szybciej wykryty stożek, tym większa szansa na podjęcie skutecznej walki. Leczenie polega na hamowaniu objawów i korygowaniu zmian zachodzących w rogówce. Najczęściej wybieraną formą terapii stożka rogówki jest zabieg Cross Linking.

Polega on na pobudzeniu komórek rogówki do wytwarzania dodatkowych wiązań krzyżowych w tworzącym ją kolagenie. Dzięki temu tkanka staje się bardziej wytrzymała, a sam stożek ulega spłaszczeniu. Taki efekt można osiągnąć dzięki nasączeniu rogówki roztworem ryboflawiny i naświetleniu jej światłem UV o specjalnie dobranej długości fali.

Zabieg Cross Linking jest dziś niezwykle popularny – pozwala zatrzymać postępy stożka, a niekiedy nawet spowodować jego częściowe cofnięcie się! Jest przy tym krótki, bezpieczny i zupełnie bezbolesny (dzięki zastosowaniu miejscowego znieczulenia). Jeszcze raz trzeba jednak podkreślić, że bardzo ważne jest to, na jakim etapie podejmiemy leczenie stożka – w mocno zaawansowanych postaciach schorzenia Cross Linking się nie wykonuje.

Inne sposoby walki ze stożkiem

W walce ze schorzeniem możliwe są też inne opcje, choć trzeba pamiętać, że żadna z nich stożka nie wyleczy – mogą jednak znacznie poprawić komfort codziennego funkcjonowania. Zaliczamy tu m.in.:

  • wszczepienie pierścieni rogówkowych Intacs;
  • zabieg Topoguided;
  • stabilnokształtne soczewki kontaktowe.

Ktoś mógłby zapytać - czym różnią się soczewki dla osób ze stożkiem rogówki od tych tradycyjnych, które znamy? Dzięki specjalnej strukturze pomagają zniwelować objawy schorzenia. Zapewniają lepszą jakość widzenia i większy komfort użytkowania niż tradycyjne szkła kontaktowe lub okulary. Wyróżniamy kilka rodzajów takich soczewek. Na przykład soczewki hybrydowe składają się z dwóch części:

  • miękkiej – która pomaga jej utrzymać się na oku ze stożkiem i pozwala na duży komfort noszenia;
  • twardej – dzięki której możliwe jest ostre widzenie (nawet, gdy mamy do czynienia z zaawansowanym stożkiem).

Więcej o soczewkach stosowanych w stożku rogówki możesz przeczytać tutaj: https://vidiummedica.pl/korekta-stozka-rogowki/soczewki-hybrydowe/.

Czynniki ryzyka stożka rogówki

Stożek rogówki to schorzenie, którego bezpośrednia przyczyna wciąż nie jest znana. Można jednak wyróżnić sporą grupę czynników, które zwiększają ryzyko jego pojawienia się. Należą do nich m.in.:

  • częste tarcie oczu - jest objawem, ale i jedną z przyczyn;
  • czynniki genetyczne - np. występowanie rodzinne;
  • choroby atopowe - np. atopowe zapalenie skóry;
  • zwyrodnienie barwnikowe siatkówki;
  • niektóre choroby genetyczne – np. zespół Downa, zespół Turnera, zespół Marfana;
  • złe korzystanie z soczewek kontaktowych – np. zbyt długie lub zbyt częste noszenie ich, brak odpowiedniej higieny;
  • niektóre choroby tkanki łącznej;
  • wrodzona łamliwość kości;
  • zespół opadającej powieki.

Po więcej informacji na temat stożka rogówki i jego leczenia zapraszamy na stronę https://crosslinking.pl/.

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika kordianka
    kordiankaIkona zgłaszania komentarza
    W leczeniu stożka rogówki specjalizują się w Warszawskim Centrum Okulistycznym Libermedic, którzym zarządza profesor Grabska-Liberek, autorytet medyczny w dziedzinie okulistyki.
  • Awatar użytkownika kordianka
    kordiankaIkona zgłaszania komentarza
    W leczeniu stożka rogówki specjalizują się w Warszawskim Centrum Okulistycznym Libermedic, którzym zarządza profesor Grabska-Liberek, autorytet medyczny w dziedzinie okulistyki.