Kalendarz pylenia: co pyli we wrześniu 2021? Silnie chwasty i grzyby, słabiej bylica i ambrozja - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Kalendarz pylenia: co pyli we wrześniu 2021? Silnie chwasty i grzyby, słabiej bylica i ambrozja

Kalendarz pylenia: co pyli we wrześniu 2021? Silnie chwasty i grzyby, słabiej bylica i ambrozja

Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Andrew Ridley on Unsplash

Mimo, że wrzesień 2021 jest już miesiącem chłodniejszym, alergicy nie mogą odetchnąć. Co pyli i na jakie alergeny wskazuje kalendarz pylenia.

Wrzesień 2021 jest już miesiącem niemal jesiennym, ale kalendarz pylenia na ten czas jest dość bogaty. Alergicy nadal nie odetchną z ulgą, bo pyli sporo chwastów, a przede wszystkim uciążliwe grzyby. Co przewiduje kalendarz pylenia na wrzesień 2021 i na co musza uważać osoby uczulone?

Kalendarz pylenia: co pyli we wrześniu 2021?

Kalendarz pylenia przewiduje we wrześniu 2021 nadal wysokie pylenie grzybów mikroskopowych. W  powietrzu obecne będą głownie zarodniki Cladosporium, które dopiero w III dekadzie miesiąca zmniejszą poziom swojego pylenia. Okresowo obserwuje się jeszcze niewielkie stężenie grzybów z rodzaju Alternaria.

We wrześniu 2021 nadal silnie pylą chwasty.  Średnie pylenie wciąż osiąga babka zwyczajna i komosa. Za to niemal cały wrzesień na średnim poziomie pylenia możemy zaobserwować ambrozję, która przestanie pylić dopiero pod koniec miesiąca. Również swoje pylenie we wrześniu 2021 kończą trawy, a także bylica (pyli do III tygodnia). Kalendarz pylenia 2021 przewiduje, że obecne będą nadal pyłki pokrzywy, która potrafi osiągać we wrześniu średnie stężenia  na Mazowszu i na Pomorzu.

Jak sobie radzić z alergią?

Osoby skłonne do alergii i uczuleń powinny nieco wcześniej zapoznać się kalendarzem pylenia, aby przygotować się na ewentualne skutki kontaktu z alergenami. Warto również zabezpieczyć się w leki antyhistaminowe, czy antyalergiczne krople do oczu.

Jak objawia się alergia na pyłki?

W przypadku wystąpienia alergii na pyłki objawy mogą obejmować:

  • Łzawienie oczu,
  • uporczywy katar sienny,
  • podrażnienie skóry i śluzówki nosa,
  • nieżyt nosa,
  • kaszel.

CZYTAJ TEŻ >> Alergia na pyłki - objawy u dzieci