Opublikowany przez: AleksandraM 2014-12-16 10:54:12
W 6 tygodniu zarodek ma około 3 mm długości. W badaniu USG powinien być już widoczny pęcherzyk ciążowy. Powinna być też możliwa do wychwycenia akcja serca, a tętno płodu powinno wynosić powyżej 100 uderzeń na minutę.
W tym tygodniu zaczną powstawać wszystkie najważniejsze narządy maluszka, takie jak ośrodkowy układ nerwowy, serce, układ pokarmowy i wydalniczy. Na grzbietowej części zarodka, wzdłuż jego długiej osi, pojawiają się dwa równoległe fałdy nerwowe, które łączą się i powiększają. Tak powstaje rynienka nerwowa, a następnie cewa nerwowa, która przekształci się w górnej, szerszej części w mózg, a w dolnej, węższej, w rdzeń kręgowy.
W tym samym czasie po stronie brzusznej zarodka kształtuje się zaczątek układu pokarmowego z gardłem i jelitem, wewnątrz zarodka powstaje układ wydalniczy i krążenia. Zaczyna bić serce
Tworzą się zawiązki zębów. Dziecko ma już wyraźnie zaznaczone nóżki i rączki, są one jednak nadal zrośnięte błoną z tułowiem. Pojawiają też się zawiązki palców u dłoni i stóp.Równocześnie rozwija się łożysko. Funkcję odżywczą spełnia pęcherzyk żółtkowy, który powinien być już dobrze widoczny w badaniu USG.
W szóstym tygodniu występuje częstsze oddawanie moczu, bóle podbrzusza, plamienia z dróg rodnych czy powiększenie i tkliwość piersi. W szóstym tygodniu możesz zacząć doświadczać zmęczenia ciążowego. Póki co, nie jest ono związane z dźwiganiem ciężkiego brzucha czy przewlekłym niewysypianiem się. Twój organizm przełącza się w „tryb ciążowy” i nie ma ochoty tracić energii na tak błahe sprawy jak aktywność zawodowa czy nawet przemieszczanie się. Bezpośrednim winowajcą zmęczenia jest podwyższony poziom progesteronu.
Innym objawem ciążowym pierwszego trymestru będzie drażliwość i uczucie ciężkości. Olbrzymi brzuch będzie cię zniechęcał do robienia czegokolwiek. Towarzyszyć Ci będą również częste zmiany nastrojów.
Dolegliwości te spowodowane są również zmianami poziomów hormonów płciowych, które fizycznie zakłócają pracę mózgu. Na to nakłada się stres związany z samą ciążą czy inne dolegliwości i otrzymujemy „mieszankę wybuchową”.
Kalendarz Rozwoju Ciąży przygotowała dla Was Pani Aleksandra Nowak - położna z 26 letnim doświadczeniem, która z zamiłowaniem przekazuje wiedzę o noworodkach, niemowlakach i o kobietach w ciąży.
Dzięki wiedzy z zakresu psychologii, potrafi bardziej zrozumieć stan emocjonalny i psychiczny kobiet w ciąży, a także po porodzie i kobiet w okresie menopauzy. Na co dzień przekazuje ona kobietom wiedzę na temat samokontroli piersi i uczy je to robić oraz edukuje kobiety z zakresu wiedzy o raku piersi. Nasza specjalistka pracuje w prywatnym centrum medycznym a od 2 lat współpracuje z fundacją ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ, gdzie zajmuje się dziećmi niepełnosprawnymi, oraz współpracuje z PZWL w Warszawie prowadząc tam szkolenia.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.