W związku z wejściem w życie 7 kwietnia 2023 nowelizacji ustawy z dnia 1 grudnia 2022 r. (Dz. U. z 2023 r. poz. 240) o zmianie Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, również rodzice małych dzieci zyskają dodatkowe przywileje, które znaczeni powinny ułatwić im pracę. Uregulowana zostanie również praca zdalna, z której już korzysta wielu pracowników od czasu pandemii koronawirusa.
Zmiany w Kodeksie Pracy dla rodziców małych dzieci: praca zdalna
W związku ze zmianami i uregulowaniem możliwości pracy zdalnej, nowe zasady pracy otrzymają między innymi rodzice małych dzieci. Otóż rodzice dziecka do lat 4 będą mogli u swojego pracodawcy złożyć wniosek o wykonywanie pracy zdalnej, jeśli jej charakter na to pozwala, a pracodawca nie będzie mógł odmówić takiej prośbie.
Którzy rodzice mogą się ubiegać o pracę zdalną?
- rodzic dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności
- kobiety w ciąży
- zatrudnieni sprawujący opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, którzy posiadają orzeczenie o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu niepełnosprawności
- wymienieni wcześniej rodzice dzieci do lat 4
Praca zdalna zostanie na stałe wpisana do kodeksu, jako forma świadczenia pracy. Pracownicy będą mieli możliwość korzystanie z tzw. Okazjonalnej pracy zdalnej, której wymiar będzie wynosił 24 dni w ciągu roku.
– Ustawa wprowadzająca pracę zdalną do Kodeksu pracy wprowadza przede wszystkim definicję pracy zdalnej polegającej na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą – tłumaczyła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
CZYTAJ TEŻ >>
Aplikacj mZUS - zobacz, które sprawy rodzinne szybko załatwisz!