Opublikowany przez: Aleksandra Wiktoria Źródło artykułu: Materiały prasowe ZPPM 2015-01-15 16:42:32
Już od najmłodszych lat należy wprowadzać do diety produkty bogate w wapń – jogurty. Aby zwiększyć świadomość tego problemu Związek Polskich Przetwórców Mleka przygotował kampanię edukacyjną „Jogurt pasuje od rana”, która ma na celu podnoszenie świadomości Polaków na temat niedoborów wapnia w diecie i tym samym zachęcenie do jedzenie przynajmniej jednego jogurtu dziennie.
Wapń pełni wyjątkowo ważną rolę w rozwoju zwłaszcza dzieci. Jest on niezbędny do prawidłowego kształtowania się kości oraz funkcjonowania organizmu. Eksperci potwierdzają, że Polacy mają duże niedobory wapnia, tylko u dzieci w wieku do 3 lat mieszczą się one w przedziale 47% -76%*.
Źle zbilansowana dieta dziecka może mieć swoje skutki w dorosłym życiu. Takie choroby jak osteoporoza, czy inne związane z układem kostnym nie są łatwe do zdiagnozowania a ich objawy mogą się uwidocznić dopiero w dorosłym wieku. Warto zatem już od najmłodszych lat zadbać o zdrowe nawyki żywieniowe. Właśnie dlatego Związek Polskich Przetwórców Mleka (ZPPM) przygotował specjalną kampanię edukacyjną „Jogurt pasuje od rana”**. Kampania ma na celu przede pokazać, że wystarczy jeść jeden jogurt codziennie, by dostarczać naszemu organizmowi odpowiednią ilość wapnia i tym samym zmniejszyć niedobory tego składnika w naszym organizmie.
Warto zauważyć, że we wszystkich grupach wiekowych Polaków oprócz niedoborów wapnia występują niedobory wit. D, niezbędnej do jego wchłaniania. Organizm otrzymuje, więc tego pierwiastka dużo mniej, niż potrzebuje do wszystkich niezbędnych procesów – mówi Karolina Jaworska dietetyk kampanii „Jogurt pasuje od rana”. Najbogatszymi źródłami wapnia w naszej diecie są nabiał, ryby jedzone z ościami, orzechy, mak, sezam, siemię lniane i warzywa zielone. Najlepiej jednak wchłaniamy wapń dostarczany przez mleko i produkty mleczne, czyli jogurty, kefiry i sery.
Profesorzy powołani do Zespołu Ekspertów, badającego działania zapobiegania niedoborom wapnia
w diecie Polaków oraz roli produktów mlecznych w tym jogurtu w zdrowym żywieniu, rekomendują jogurty jako produkt, który powinien być włączony do codziennej diety Polaków. Spożycie jogurtu
w Polsce jest obecnie bardzo niskie. W 2013 roku wynosiło prawie 4,7 kg na osobę, czyli o 3,5% mniej niż w roku 2012. Przy założeniu, że pojemność jednego kubeczka jogurtu to ok 150 g, jedna osoba
w minionym roku zjadła średnio ok. 2,5 kubeczka tego produktu w miesiącu. Wynik ten jest bardzo niski. Warto zatem zwrócić uwagę na ten ważny aspekt i wprowadzić do swojej codziennej diety dwie porcje produktów mlecznych, w tym jednego jogurtu, aby dostarczyć swojemu organizmowi odpowiednią ilość łatwo przyswajalnego wapnia. Podnoszenie świadomości Polaków na temat tego, jak ważne jest spożywanie jogurtów w codziennej diecie, może mieć pozytywny wpływ nie tylko na zmniejszenie niedoborów wapnia Polaków, ale także na późniejsze jego konsekwencje.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.