Jakie wybrać zwierzątko dla dziecka w wieku przedszkolnym? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jakie wybrać zwierzątko dla dziecka w wieku przedszkolnym?

Jakie wybrać zwierzątko dla dziecka w wieku przedszkolnym?

Autor zdjęcia/źródło: Zwierzątko dla dziecka, Pixabay CC0

Ile razy słyszeliście od swojego dziecka, że chce mieć jakieś zwierzątko? Większość dzieci ma bardzo sprecyzowany gust, dzieci doskonale wiedzą, o jakim zwierzątku marzą. Ale czy rodzice wiedzą, jakie wybrać zwierzątko dla dziecka?

Decyzja o zakupie zwierzęcia musi być przemyślana i przedyskutowana. Rodzice powinni pamiętać, że zwierzę jest żywą istotą i nie można stworzenia wymieniać jak zabawki. Dziecko zajmuje się zwierzątkiem na miarę swoich możliwości, co w praktyce oznacza, że większość obowiązków spada na rodziców. 

Jakie wybrać zwierzątko dla dziecka w wieku przedszkolnym? 

Rybki

U małych dzieci trudno oczekiwać wielkiego zaangażowania w opiekę nad zwierzęciem. Warto wtedy pomyśleć o zakupie rybek akwariowych, które nie wymagają wyprowadzania na spacer, lub choćby wypuszczania z klatki. Rybkom trzeba jednak regularnie wymieniać wodę, dlatego najlepiej kupić kilka rybek, które będą pływały w niewielkim akwarium. Takie akwarium będzie mogło stać w pokoju dziecka i nawet trzylatek da radę pomóc rodzicowi w wymianie wody (może ją wlewać do akwarium).

Chomik

Często pierwszym wyborem rodziców jest chomik. W przeciwieństwie do rybek, chomik jest bardziej „namacalny”. Dziecko z przyjemnością będzie trzymało chomika w rączkach, rodzice muszą jednak pilnować, aby nie okazywało zwierzątku czułości zbyt mocno, gdyż łatwo chomikowi zrobić krzywdę. Chomiki powinny być wypuszczane z klatki na spacer, ale lubią się zagubić pod kanapą, o wciągnięciu przez odkurzacz także słyszałam.

Hodowanie chomików ma jedna podstawową wadę - chomiki żyją krótko (1-2 lata)

Świnka morska

Rodzice dzieci w wieku przedszkolnym szczególnie polecają świnki morskie, ponieważ świnki są:

  • łatwe w utrzymaniu,
  • większe, więc można je bezpieczniej przytulać
  • porządnickie (za potrzebą idą do klatki)
  • są mądre, można je wytresować (przychodzą na zawołanie)
  • przyzwyczajają się do właściciela (piszczą z radości, gdy dziecko wraca do domu)
  • żyją trochę dłużej niż chomiki
  • lepiej kupować samice, niektóre samce wydzielają nieprzyjemny zapach

Królik

Królik to częsty wybór przedszkolaków, ale z kolei rodzice dzieci opiekujących się królikami nie są już tak entuzjastyczni. Króliki trzeba bardzo pilnować, ponieważ obgryzają wszystko, co stanie im na drodze. Szczególnie lubią kable. Zwierzaki te nie lubią zbytniego głaskania i przytulania, więc Twoje dziecko może być zawiedzione.

Króliki są ruchliwe i potrzebują dużo ruchu, na małe króliczki trzeba uważać, żeby się gdzieś (podobnie jak chomik) nie zaplątały.

Sprzątanie też nie należy do przyjemnych, ponieważ zwierzaki lubią zakopywać swoje odchody w trocinach.

Żyją nawet do 10 lat.

Pies

Pies jest dobrym wyborem, ale trudno udawać, że psa kupuje się dla dziecka. Jest to raczej decyzja całej rodziny. Owszem, dziecko chętnie się z pieskiem bawi i je przytula a nawet śpi z nim, jeśli na to pozwalamy, ale wyprowadzanie zwierzaka na spacer spoczywa na dorosłych.

Dla rodzin z dziećmi najlepiej wybierać rasy psów cierpliwych, jak golden retriever, lubiących wesołą zabawę, jak yorkshire terrier, albo łagodnych i towarzyskich, jak buldog francuski.

Kot

Jeśli dziecko nie ma alergii, to czemu nie. Oczywiście trzeba nauczyć dziecko obcowania ze zwierzęciem, koty przecież lubią drapać i chodzić własnymi drogami. Dlatego czasem lepiej wybrać dla dziecka dorosłego kota, odchowanego, bo można przewidzieć na co go stać. Z malutkim kotkiem nigdy nie wiadomo, choć z drugiej strony dorasta razem z dzieckiem. Dorosłe koty są też często wykastrowane, dzięki czemu można uniknąć ataków agresji i ucieczek z domu w okresie godów.

O czym jeszcze pamiętać wybierając zwierzę?

Wybierając domowego pupila musimy brać pod uwagę wielkość naszego domu czy mieszkania. Nie kupujmy wielkiego, ruchliwego psa do małej powierzchni, bo zamęczymy wtedy zwierzę i siebie. Psy muszą się wybiegać, więc jeśli nie mamy własnego ogródka, to warto, aby w pobliżu domu był park.

Nie zapominajmy także, że nie wszędzie można zabrać ze sobą zwierzątko. Dlatego przed zakupem warto się z zorientować, czy będzie komu zwierzę zostawić na czas wyjazdu lub wybierać miejsca, gdzie obecność domowego pupila jest akceptowana.

ZOBACZ TAKŻE:

Jak bezpiecznie podróżować ze zwierzakiem? PORADY EKSPERTA! >>

Szczepienia na wakacje, w tym sprawa kleszczy

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Ojej, u nas ostatnio były ślimaczki hahhaha