Żywienie maluchów potrafi być nie lada wyzwaniem dla rodziców, które wymaga zarówno wiedzy, jak i doświadczenia. Szczególnie trudne może okazać się przygotowanie dania dla dzieci niejadków, które ciężko jest zainteresować i nakłonić do jedzenia. Z czego wynika niechęć Twojej pociechy do jedzenia? Jaki obiadek dla niejadka możesz przygotować, aby zachęcić go do jedzenia i zapewnić mu prawidłowy rozwój? 1
Zachowania żywieniowe Twojego dziecka uzależnione są w głównej mierze od Ciebie. To postawy żywieniowe rodziców często są naśladowane przez dzieci, a ich wiedza stanowi źródło, które kształtuje sposób żywienia maluchów. Brak apetytu czy niechęć do spożywania posiłków może być również spowodowana skokami rozwojowymi, zaburzeniami integracji sensorycznej, okresem infekcji czy ząbkowania, a także małą ilością aktywności fizycznej. W związku z tym warto w tym czasie zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie odżywienie dziecka, które warunkuje jego prawidłowy rozwój2.
Dlaczego dziecko nie ma apetytu?
Okres rozwojowy Twojej pociechy to szczególny czas, w którym wykazuje ono brak zainteresowania spożywaniem posiłków. Chęć poznania świata oraz coraz większe możliwości ruchowe skutecznie odwracają uwagę dzieci, co w efekcie utrudnia spożywanie posiłków, a przygotowanie dań dla dzieci niejadków nie jest takie proste. Warto jednak zwrócić uwagę czy brak apetytu u dziecka jest tymczasowym okresem, czy stałym problemem w Waszym domu 1.
Jak przekonać niejadka do jedzenia?
Postaraj się dać swojemu dziecku wybór spośród 2-3 propozycji produktów. Możesz również podać przykłady bohaterów z bajek, którzy są zdrowi i silni dzięki prawidłowemu odżywianiu. Nie zmuszaj dziecka do zjedzenia obiadu – może to wywołać wręcz odwrotny efekt. Warto również zachęcić swojego niejadka do wspólnego gotowania posiłku, który później zje cała rodzina 3. Skutecznym rozwiązaniem może okazać się również przemycenie niektórych produktów w przygotowywanych posiłkach, np. ciasteczka z dodatkiem warzyw czy mięso zmiksowane w zupie.
Jeśli jednak stwierdzisz, że Twoje dziecko nadal nie spożywa odpowiedniej ilości składników pokarmowych lub wyniki jego badań krwi są niewłaściwe, możesz skonsultować z lekarzem wprowadzenie do codziennego menu wsparcia żywieniowego pod postacią żywności specjalnego przeznaczenia medycznego. Produkt taki jak Resource® Junior w proszku pozwoli na dostarczenie dodatkowej ilości energii, białka, a także witamin i składników mineralnych, które są niezwykle ważne w codziennej diecie Twojego malucha. Możesz go z powodzeniem użyć w przygotowywaniu zwykłych dań dla niejadka. Co więcej, Resource Junior w proszku jest dostępny stacjonarnie w wybranych drogeriach Rossmann. Dzięki temu w prosty sposób uzupełnisz dietę swojej pociechy i wesprzesz ją żywieniowo.
Jaki obiadek dla niejadka?
Zajrzyj na stronę internetową Resource® Junior i poznaj przepisy na dania dla dzieci niejadków. Wspólnie z pociechą wypróbujcie przepis na kremową zupę z dyni czy placuszki z cukinii z marchewką z wykorzystaniem preparatu Resource® Junior. Wzbogacony skład tych potraw dostarczy Twojemu dziecku dodatkową ilość składników odżywczych, nawet gdy jednorazowo zje niewielką porcję.
Piśmiennictwo:
- Łoś-Rycharska E., Niecławska A. Odżywianie dzieci w wieku poniemowlęcym i przedszkolnym w ocenie ich matek. Pediatria Polska 2010; 85(6):588-596.
- Szczepańska E., Janion K., Stanuch B., Rydelek J., Heller-Surowiec M., Kulesza K. Zachowania żywieniowe rodziców dzieci przedszkolnych zamieszkałych na terenie Górnego Śląska. Nowa Pediatria 2014; 3:87-91.
- Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej. Dieta dla niejadka. Pobrany 20.10.2021 r., z https://ncez.pzh.gov.pl/dzieci-i-mlodziez/dieta-dla-niejadka/
Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource® Junior: Do postępowania dietetycznego u dzieci powyżej 1. roku życia w stanach niedożywienia bądź w przypadku ryzyka niedożywienia.