Jakie badania przed ciążą? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jakie badania przed ciążą?

Jakie badania przed ciążą?

Autor zdjęcia/źródło: Photl.com @ Jakie badania przed ciążą?

Podjęłaś właśnie jedną z najważniejszych decyzji w życiu: chcesz zostać mamą. Razem z partnerem zastanawiacie się co dalej? Zacznijcie od sprawdzenia jakie badania przed ciążą należy wykonać, aby cieszyć się spokojem w czasie ciąży, a potem zdrowym maluszkiem.

Planując ciążę warto jest się do niej odpowiednio przygotować i zadbać o swoje zdrowie. Oprócz zmiany diety, wyeliminowania używek, wprowadzenia zdrowego trybu życia i właściwej suplementacji dobrze jest również wykonać podstawowe i specjalistyczne badania medyczne. Pozwolą one ocenić stan organizmu oraz wyleczyć ewentualne nieprawidłowości.  Wiele z nich może być niewskazanych w czasie ciąży, więc lepiej zrób je wcześniej i miej pewność, że o wszystko prawidłowo zadbałaś.

Jakie badania przed ciążą? – podstawowe badania

Przed planowaną ciążą możesz odwiedzić lekarza rodzinnego, który zleci podstawowe badania oceniające ogólny stan organizmu. Badania te wykonuje się głównie z krwi i moczu. Lekarz wypisze odpowiednie skierowanie, z którym będziesz musiała udać się do gabinetu zabiegowego w celu pobrania krwi oraz dostarczyć próbkę moczu w pojemniku zakupionym w aptece. Jednak lepiej będzie udać się do lekarza ginekologa, któremu powiesz o planowaniu ciąży, a ten zleci dokładne badania w tym kierunku. Najważniejsze z nich to:

  • morfologia krwi – określa ilości i jakości składników krwi. Dzięki niej można wykryć niedokrwistość, czyli anemię, która może utrudniać zajście w ciążę. Pozwala ona również na wykrycie stanów zapalnych w organizmie i zaburzeń krzepliwości krwi.
  • badanie ogólne moczu – sprawdza czy w organizmie oraz w układzie moczowym nie ma infekcji, które w czasie ciąży mogą być bardzo niebezpieczne, bo może dojść do utraty ciąży.
  • badanie grupy krwi – wykonuje się u obojga partnerów w celu wykrycia konfliktu serologicznego. Występuje on wtedy, gdy matka ma Rh- krwi, a dziecko po ojcu dziedziczy Rh+. Wtedy organizm matki wytwarza przeciwciała atakujące płód. W przypadku wykrycia konfliktu lekarze mają możliwość kontroli płodu, podawane są także leki zapobiegające powstawaniu przeciwciał u matki.

Więcej tutaj: Konflikt serologiczny a ciąża>>

  • TSH – to hormon przysadki, który reguluje poziom hormonów tarczycy. Nieprawidłowe działanie tarczycy może uniemożliwiać zajście w ciążę, a nawet powodować niepłodność. Często jest też przyczyną poronień.
  • glukoza – badanie to wykonuje się na czczo pobierając krew przeważnie z palca u dłoni. Nieprawidłowy poziom glukozy we krwi może być przyczyną problemów z zajściem w ciążę, a w czasie ciąży może powodować niebezpieczne komplikacje.

Jakie badania przed ciążą? – badania w kierunku chorób zakaźnych

Badania te pozwalają na wykrycie przeciwciał przeciwko określonym chorobom. Jeśli okaże się, że chorowałaś na którąś z nich twój organizm wytworzył przeciwciała, które są obecne w organizmie. Gdy zostaną wykryte może okazać się, że jesteś nosicielem danego wirusa. Dzięki tej wiedzy istnieje możliwość zapobiegania przekazania choroby dziecku. Każda z chorób zakaźnych jest niebezpieczna dla płodu, może go uszkodzić lub doprowadzić nawet do poronienia. Aby temu zapobiec wykonaj badania w kierunku WZW typu B, toksoplazmozy, cytomegalii oraz różyczki, a także HIV.

Jakie badania przed ciążą? – badania ginekologiczne

Wykonywanie badań ginekologicznych zalecane jest co najmniej raz w roku każdej kobiecie, nie tylko tej planującej ciążę. Wskazane jest kontrolowanie stanu narządów rodnych już dużo przed planowaniem ciąży.

  • badanie ginekologiczne i USG dopochwowe – ginekolog wykona podstawowe badanie ginekologiczne oceniające stan narządów rodnych oraz USG dopochwowe, które pozwala na dokładniejszą ocenę stanu jajników, jajowodów oraz macicy.
  • cytologia – sprawdza stan szyjki macicy pod kontem zakażeń, pozwala również wykryć stan nowotworowy już we wczesnym stadium.
  • USG piersi – pozwala wykryć wszelkie zmiany w obrębie piersi i węzłów chłonnych.
  • badania genetyczne – jeśli planujesz ciążę po 35 roku życia rozważ także przeprowadzenie badań genetycznych, zwłaszcza w przypadku wystąpienia wad genetycznych w rodzinie twojej lub partnera.

Konieczna przed ciążą jest też wizyta stomatologiczna. W czasie ciąży nie można przeprowadzać niektórych zabiegów stomatologicznych.

W przypadku problemów z zajściem w ciążę mężczyzna powinien wykonać badanie nasienia – spermiogram. Badanie nasienia umożliwi ocenę płodności mężczyzny i ustali czy przyczyna problemu z zajściem w ciążę nie leży po jego stronie.

Nie zapominajcie również o odstawieniu antykoncepcji na kilka miesięcy przed planowaniem ciąży, gdyż organizm musi powrócić do naturalnego trybu. Ciąża zaraz po zaprzestaniu stosowania tych środków może być zagrożona, dlatego najlepiej dać mu co najmniej 3 miesiące, a najlepiej pół roku na uregulowanie naturalnego cyklu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Jak przygotować się do ciąży?>>

Jak zaplanować płeć dziecka?>>

Najnowsze komentarze

  • 95.160.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    Ja mam wszystkie wyniki prawidłowe i nie mogę zajść... czyżby przez policy które miałam usuwane w maju ?
  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    To jest ważne. Nie wszyscy o tym pamiętają.. biegną do lekarza jak już ciąża jest
  • 83.4.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    ja w celu sprawdzenia czy wszystko jest ok poszłam do lekarza i to on zalecił mi wszystkie potrzebne badania, ponadto brałam wcześniej kwas foliowy i provag by uzupełnić florę okolic intymnych w bakterie kwasu mlekowego, infekcje mogą utrudniać zajście w ciążę a w ciąży mogą powodować wiele komplikacji