Jąkanie – przyczyny, rodzaje, leczenie - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jąkanie – przyczyny, rodzaje, leczenie

Wszystko, co warto wiedzieć o problemach z jąkaniem się zarówno u dzieci jak i u dorosłych…

Jąkanie – przyczyny, rodzaje, leczenie

Autor zdjęcia/źródło: Photoxpress.com

Przyczyny jąkania się
Jąkanie to – jak podkreśla wielu logopedów – niezwykle skomplikowana przypadłość. Najczęściej spowodowane jest jakimś traumatycznym przeżyciem  lub ma swoje źródło w uwarunkowaniach genetycznych. Często na problemy z mową cierpią osoby wrażliwe i nerwowe.


U dzieci między 2. A 5. Rokiem życia występować może tzw. jąkanie rozwojowe. Powstaje ono, gdy  dysproporcja między tym, co dziecko rozumie i chce powiedzieć, a tym co może wypowiedzieć nie zawsze idzie w parze.

Rodzaje jąkania się:
- kloniczne - powtarzani sylab najczęściej nagłoskowych
- toniczne - zacinanie się, wypychanie głoski, przy jednoczesnym napięciu mięśniowym, przeciąganiu spółgłoski lub samogłoski
- kloniczno-toniczne - połączenie cech jąkania klonicznego i tonicznego.

Jąkanie się w życiu codziennym
Z problemem tym czasami trudno funkcjonować – o czym świadczą wypowiedzi użytkowników Familie.pl…

Mój syn sie jąka. Ma przez to nieprzyjemności w szkole. Dzieci się z niego śmieją jak również niektórzy nauczyciele są niewyrozumiali. – pisze julia 1.
Aga_8666 dodaje - Moja przyjaciółka się jąka. Wśród znajomych nie była wyśmiewana. Ale obcy docinali.

Mam sąsiada, który się troszkę jąka i powiem szczerze, że czasami go unikam, bo jak zacznie rozmowę to niewiele rozumiem a jest mi głupio co chwila pytać... Że co? Gdzie? Kiedy? Poza tym wydaje mi się, że po mojej minie widzi, że słucham go jak świnia grzmotu! – opisuje Halszka.

Leczenie jąkania się
Przy problemach z mową najważniejsza jest jak najszybsza konsultacja z logopedą, który zdiagnozuje rodzaj jąkania oraz zaleci odpowiednie ćwiczenia oddechowe.  

Bardzo pomocne w jąkaniu się jest także mówienie, tak jakbyśmy śpiewali. Osoby jąkające się podczas mówienia powinny starać się wypowiadać słowa w formie śpiewanej: powoli nabierając powietrze i w trakcie mówienia powoli je wypuszczać. Praktykując to z czasem można nauczy się mówić w miarę płynnie. Podstawą tutaj jest cierpliwość i wytrwałość…

22 października obchodzony jest Światowy Dzień Osób Jąkających się. W tym dniu co roku w wielu miejscach odbywają się spotkania oraz darmowe konsultacje z logopedami  – mogą z nich skorzystać wszyscy dotknięci oraz zainteresowani problemem jąkania się. 

Więcej dowiesz się tutaj:

Czym jest jąkanie się?

Rozmowy użytkowników Familie.pl o jąkaniu się

Ćwiczenia oddechowe i oddechowo-fonacyjne z dzieckiem jąkającym się

Najnowsze komentarze

  • 79.175.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    22 października - Światowy Dzień Osób Jąkających się Jąkanie to olbrzymi problem społeczny. Każde, choćby małe przedsięwzięcie, które ma na celu obalanie stereotypów, uświadamianie społeczeństwa o problemie oraz informacyjne wsparcie rodziców dzieci jąkających się jest niezwykle istotne. Ułatwia bowiem funkcjonowanie osób jąkających się w społeczeństwie i może wspomóc ich wyleczenie. Szkoła, jako instytucja będąca w służbie młodemu człowiekowi, szuka rozwiązań, które dadzą uczniowi szansę spełnienia w dorosłym życiu i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. Pomóżmy także dzieciom i młodzieży jąkającej się, dla której niepłynność mowy, może okazać się przeszkodą w osiąganiu założonych celów, budowania poprawnych relacji społecznych, sprawnym codziennym funkcjonowaniu. Nauczyciele i rodzice często nie wiedzą, jak postępować z dzieckiem, którego mowa jest zaburzona. Może to rodzić frustrację obu stron – zarówno dorosłych, jak i młodego człowieka. Podczas spotkań ze specjalistami w terapii jąkania, udzielimy niezbędnych wskazówek, jak pomóc osobie dotkniętej problemem jąkania. Serdecznie zapraszamy nauczycieli, pedagogów, rodziców i osoby jąkające się na wykłady i bezpłatne konsultacje, objęte honorowym patronatem przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty, które odbędą się: 22 października w Zachodniopomorskim Instytucie Psychoterapii przy ul. Królowej Korony Polskiej 26/1a w Szczecinie pod hasłem: Dziecko jąkające się w Rodzinie i Klasie 11.00-13.00 konsultacje nt. jąkania dla osób jąkających się, rodziców, nauczycieli; 13.00-15.00 wykład dla pedagogów, nauczycieli, rodziców pt. „DZIECKO JĄKAJĄCE SIĘ W RODZINIE I KLASIE” – prowadzi neurologopeda Sylwia Kuleta; 15.00-17.00 konsultacje nt. jąkania dla osób jąkających się, rodziców, nauczycieli i wszystkich zainteresowanych tematyką; 17.00-19.00 wykład dla pedagogów, nauczycieli, rodziców pt. „DZIECKO JĄKAJĄCE SIĘ W RODZINIE I KLASIE” – prowadzi logopeda Ewa Ślozowska; W godzinach 11.00-19.00 telefoniczny dyżur logopedyczny pod numerami: 600 005 119 i 696 980 523 Serdecznie zaprasza zespół Klubu J – osoby jąkające się i logopedzi