Opublikowany przez:
Kasia P.
2018-04-23 12:43:49
Autor zdjęcia/źródło: Jaką wodę pić w ciąży @ Zaprojektowane przez Freepik
Mama spodziewająca się dziecka dba zarówno o swoje zdrowie, jak i zdrowie maleństwa. To jaką wodę pić w ciąży i jak zadbać o odpowiednie nawodnienie może się w tych kwestiach okazać bardzo istotnym pytaniem. Wiadomo, że odpowiednie picie wody pomaga zmniejszyć ciążowe dolegliwości i ma duże znaczenie dla dziecka, które przecież rozwija się w środowisku wodnym.
Odpowiednie ilość wody w organizmie gwarantuje przyszłej mamie dobre samopoczucie, ale i lepszy wygląd. Gdy jej skóra jest nawilżona od razu młoda mama wygląda świeżo i promiennie. O piciu wody przyszła mama powinna pamiętać już na początku ciąży z uwagi na mdłości. Gdy wymioty są częste mogą powodować dużą utratę płynów przez organizm. Braki te należy więc uzupełniać przez regularne picie wody. Powodów jednak jest znacznie więcej i mają bardzo duże znaczenie. Od ilości spożywanej wody zależy bowiem ilość płynu owodniowego. Kłopoty z wielowodziem lub małowodziem są związane m.in. z nieodpowiednim przyjmowaniem płynów. Warto pamiętać o zasadzie, że im większe dziecko, tym więcej wód płodowych jest potrzebnych. Ciepłe dni i nadmierna potliwość mogą doprowadzić np. do odwodnienia, które jest niebezpieczne zarówno dla mamy, jak i dziecka. Dlatego właśnie szczególnie polecana jest woda alkaliczna, która zapobiegnie odwodnieniu. Dodatkowym plusem takiej wody jest to, że pomaga zwalczyć zgagę i nadkwasotę. Ponadto niedobory wody w organizmie może skutkować nieprzyjemnymi kurczami łydek, drętwieniem rąk oraz puchnięciem nóg. Mogą się także pojawić bóle krzyża i bioder. Warto także zaznaczyć, że odwodnienie może także prowadzić do przedwczesnego porodu.
Wiele przyszłych mam jest zaskoczonych, kiedy dowiadują się, że zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Instytutu Żywności i Żywienia kobieta ciężarna powinna pić 3 litry wody dziennie ( w napojach i innych produktach spożywczych). Najlepszym płynem jest oczywiście woda, która powinna zaspokajać ok. 60-80 % dziennego zapotrzebowania na płyny. Najlepsza temperatura wody jaką powinny spożywać kobiety ciężarne wynosi 15 stopni. W upalne dni i po większym wysiłku twoje zapotrzebowanie na wodę dodatkowo wzrasta.
Zwłaszcza w ciąży musimy zwracać uwagę na to jakiej jakości produkty spożywamy, dlatego też warto zadbać o jakość wybieranej przez nas wody. Najpewniejszym źródłem wody jest odpowiednia woda butelkowana. Jaką pić wodę w ciąży?
Garść WSKAZÓWEK:
- Woda powinna pochodzić z naturalnych zbiorników podziemnych i być rozlewana bezpośrednio przy ujściu, a nie przewożona w cysternach.
- Woda powinna mieć atest na etykiecie.
- Wybieraj wodę niskozmineralizowaną. Suma składników mineralnych nie powinna przekraczać 500mg/litr.
- Woda powinna być bogata w jony magnezu i wapnia. Jednocześnie powinna zawierać mniej jonów sodu (poniżej 20 mg sodu na litr).
- Możesz bez obaw wybierać wodę z rekomendacją Instytutu Matki i Dziecka.
- Poza wodą butelkową dobrym rozwiązaniem są także filtry nakranowe oraz dzbanki filtrujące, które zapewniają odpowiednie oczyszczanie wody.
Nie musisz zapominać o innych napojach (maks. 30-40 % dziennego zapotrzebowania). Możesz pić herbaty owocowe, oraz niektóre ziołowe, a także mleko, świeżo wyciskane soki owocowe i warzywne, domowe koktajle. Raczej odstaw soki ze sklepu na rzeczy tych domowych, a już na pewno unikaj jak ognia wysokoenergetycznych napojów słodzonych oraz napojów energetyzujących. Warto także ograniczyć kawę i wybierać bezkofeinową. Z uwagi na wzdęcia unikaj napojów gazowanych.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!