Jak wyliczyć składkę na ubezpieczenie OC? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak wyliczyć składkę na ubezpieczenie OC?

Jak wyliczyć składkę na ubezpieczenie OC?

Autor zdjęcia/źródło: unsplash.com

Składka ubezpieczenia OC może być różna w zależności od wielu czynników. Dobrze jest mieć świadomość, które kwestie wpływają na wysokość takiej polisy.

OC to ubezpieczenie, które jest obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu. Choć wymóg posiadania takiej polisy jest prawnie uregulowany, to jednak jej cena może być różna w zależności od szeregu czynników. Wysokość składki ubezpieczeniowej jest ustalana przez towarzystwo ubezpieczeniowe i wpływ na nią mogą mieć kwestie podwyższające lub obniżające ryzyko pojawienia się szkody w danym przypadku. Co to za czynniki?

Ubezpieczenie samochodu. Od czego zależy jego cena?

Bardzo istotny jest wiek i doświadczenie kierowcy. Jeżeli ubezpieczenie zawiera np. osoba świeżo po zdaniu egzaminu na prawo jazdy, to ryzyko szkody jest statystycznie znacznie wyższe niż u np. kierowcy z 15-letnim doświadczeniem. Na cenę ubezpieczenia wpływ mają także parametry samego pojazdu.

Właściciele samochodów z silnikiem o dużej pojemności muszą zazwyczaj liczyć się z koniecznością opłacenia wyższej składki ubezpieczeniowej – według danych ubezpieczyciela, większy silnik to często wyższa moc, co może przekładać się na wyższe ryzyko wystąpienia szkody.

Za ubezpieczenie zapłaci się inną składkę także w zależności od tego, gdzie mieszka właściciel pojazdu. Istnieją bowiem lokalizacje, w których statystycznie ilość szkód jest wyższa – np. centra niektórych miast.

Co jeszcze wpływa na cenę ubezpieczenia samochodu?

Powyżej wymienione czynniki należą do jednych z najbardziej istotnych kwestii wpływających na cenę ubezpieczenia. Jednak koszt polisy OC może zależeć także od innych czynników.

Warto zwrócić uwagę, że wysokość składki ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej ma wpływ także m.in. od stanu cywilnego właściciela pojazdu. Zgodnie z danymi zbieranymi przez firmy ubezpieczeniowe, jeżeli kierowca jest w związku małżeńskim, a przy tym ma dzieci, to jego skłonność do ryzykownej jazdy jest znacznie mniejsza. W takiej sytuacji – składka za ubezpieczenia może być niższa.

Musisz przy tym mieć świadomość, że cena ubezpieczenia może zależeć także od sytuacji na rynku ubezpieczeń, jak i… oferty poszczególnych firm. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, ile wyniesie składka w Twoim konkretnym przypadku – skorzystaj z kalkulatora LINK4: https://kalkulatory.link4.pl/moto/

Jak można obniżyć cenę ubezpieczenia samochodu?

Powyższe czynniki w dalszym ciągu nie wyczerpują katalogu zmiennych, które mają wpływ na cenę ubezpieczenia OC. Wiele zależy bowiem od tego, na jaki sposób płatności za ubezpieczenie się zdecydujesz. Musisz wiedzieć, że znacznie lepiej jest zapłacić za polisę “za jednym razem”, niż decydować się na rozłożenie płatności na raty.

Nie można także pominąć najważniejszego – czyli bezszkodowej jazdy. Im dłużej jeździsz bez szkód – tym niższa będzie cena ubezpieczenia w kolejnym roku. Warto o tym pamiętać – i jak najszybciej zacząć budować swoją historię bezszkodowej jazdy. Pamiętaj, że przy odpowiednio długiej jeździe bez szkód składka może być niższa nawet o kilkadziesiąt procent.

Ubezpieczenie samochodu. Najważniejsze informacje

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, jednak stanowi ono ochronę tylko w podstawowym zakresie. Warto mieć świadomość, że z tej polisy zostanie wypłacone odszkodowanie dla osoby poszkodowanej – jednak w przypadku, gdy Twój samochód zostanie uszkodzony z przyczyn losowych lub ukradziony, wówczas nie możesz liczyć na pomoc ubezpieczyciela.

Dlatego też bardzo ważne jest to, aby zadbać nie tylko o ochronę w takim podstawowym zakresie, ale także o np. Autocasco, czyli ochronę przed skutkami uszkodzeń i kradzieży auta. Warto mieć świadomość, że w LINK4 możesz dostosować takie ubezpieczenie do swoich oczekiwań – decydując się na różne warianty ochrony w ramach Smart Casco.



Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Artykuł powstał we współpracy z LINK4.