Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja Źródło artykułu: Materiał powstał we współpracy z onedayclinic.pl 2018-02-12 12:47:20
Autor zdjęcia/źródło: @ materiały partnera artykułu
I choć zabieg ten może brzmieć dość inwazyjnie, w rzeczywistości nie ma się czego obawiać. Jak wygląda zabieg usunięcia zaćmy krok po kroku?
Aby zostać zakwalifikowanym do operacji usunięcia zaćmy, pacjent musi zostać zdiagnozowany przez prowadzącego leczenie okulistę. Ten wystawi stosowne skierowanie, które uprawnia do poddania się operacji w ramach NFZ lub w jednej z klinik zagranicznych w ramach dyrektywy transgranicznej (dzięki której koszty zagranicznej operacji zostaną zwrócone). Jedyne, czego pacjent potrzebuje, to zgoda lekarza rodzinnego na znieczulenie miejscowe. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, kolejnym etapem będzie już przygotowanie do samego zabiegu, które rozpoczyna się od badania kwalifikacyjnego.
Badanie kwalifikacyjne odbywa się zwykle na kilka godzin przed wejściem na salę operacyjną. Lekarz opiekujący się pacjentem przygotowuje wtedy kartę medyczną, w której znajdują się informacje o ogólnym stanie zdrowia pacjenta oraz dokładne wyniki diagnostyki wzroku, a więc między innymi pomiary dotyczące soczewki, która ma być wszczepiona podczas zabiegu. Na etapie badania kwalifikacyjnego warto też zgłaszać wszelkie wątpliwości i obawy – lekarz będzie w stanie wyjaśnić pacjentowi przebieg operacji i uspokoić osobę w razie ewentualnych wątpliwości.
Pacjent oczywiście również musi przygotować się do zabiegu. W dniu operacji nie należy nakładać żadnego makijażu, nie pić kawy oraz alkoholu. Zwiększone w taki sposób ciśnienie krwi może przekreślić szansę na operację w danym dniu. Pacjent powinien zjawić się w klinice odpowiednio wcześniej oraz zabrać ze sobą na salę operacyjną czyste i świeże ubrania.
Operacja usunięcia zaćmy odbywa się w warunkach ambulatoryjnych, dlatego zachowanie higieny pacjenta jest niezmiernie ważne.
O ile stan zdrowia pacjenta (zarówno fizyczny, jak i psychiczny) nie wymaga znieczulenia ogólnego, operację usunięcia zaćmy wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Pielęgniarka przygotowuje pacjenta do zabiegu poprzez odpowiednie zabezpieczenie oka i jego okolic oraz dezynfekcję operowanego miejsca tak, by był to proces jak najbardziej higieniczny. Na etapie tym podawane są również krople rozszerzające źrenice, dzięki którym lekarz będzie miał znacznie łatwiejszy dostęp do soczewki.
Podczas zabiegu lekarz wykonuje nacięcie o szerokości 2,2 mm specjalnym skalpelem chirurgicznym, po czym wprowadza sondę rozbijającą chorą soczewkę na mniejsze części. Jej resztki zostają usunięte za pomocą specjalistycznego mikroodkurzacza, dzięki czemu lekarz ma pewność, że żadne elementy nie będą zaburzać pracy wzroku po wyleczeniu oka. Następnie w miejscu starej soczewki zostaje umieszczona nowy, sprawny i naśladujący zachowanie naturalnej soczewki implant. Oko na 24 godziny zostaje zaklejone opatrunkiem chroniącym przed zatarciem czy zabrudzeniem, który to na drugi dzień przed badaniem kontrolnym zostaje zdjęty. Po badaniu kontrolnym pacjent wraca do domu już widzący, bez jakiegokolwiek opatrunku.
Dzień po operacji pacjent powinien zgłosić się na wizytę kontrolną, podczas której zostanie sprawdzony stan oka. Jest to o tyle istotne, że na tym etapie możliwe jest zastosowanie odpowiedniego leczenia, aby zminimalizować ewentualne komplikacje pozabiegowe. Jeśli jednak wszystko jest w porządku, pacjent zostaje odesłany do domu ze ścisłymi zaleceniami ograniczenia wysiłku, stosowania odpowiednich kropli i stawiania się na kontrolne wizyty u okulisty prowadzącego.
Dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod pacjenci mają szansę na powrót cieszyć się sprawnym wzrokiem – więcej informacji znajdą Państwo na stronie onedayclinic.pl.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.