Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Reklama Familie.pl Redakcja 2023-12-20 16:44:24
Autor zdjęcia/źródło: pl.123rf.com/stock
Materiał powstał we współpracy z Haleon
Ból pleców dotyka bardzo wielu osób. Może mieć różny charakter, od ostrego, przez nawracający, aż po przewlekły. Częściej dotyczy osób w średnim i podeszłym wieku, co może się wiązać z różnymi okolicznościami. Aby doraźnie ulżyć sobie w dolegliwości, można zastosować doustne środki farmakologiczne lub specjalistyczną maść na ból pleców. Skąd się jednak bierze ból pleców?
Przyczyny bólu pleców mogą być znane od samego początku występowania problemu, np. w sytuacjach, gdy wiąże się on z jednorazowym urazem powstałym w wyniku upadku. W innych przypadkach zlokalizowanie źródła dolegliwości może wymagać pogłębionej diagnostyki. Aby się jej poddać, zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu lub ortopedy.
Do częstych bezpośrednich powodów występowania bólu pleców należą m.in.:
Pośrednią przyczyną przewlekłego lub nawracającego bólu pleców jest niezdrowy styl życia, w tym praca siedząca i niedobór aktywności fizycznej. Czynnikami ryzyka są także nadwaga i otyłość, palenie papierosów czy nieoptymalnie dobrany materac do spania.
Maści na ból pleców pomagają złagodzić dolegliwość, a niekiedy częściowo zwalczają również jej przyczynę. Dzieje się tak wówczas, gdy zdiagnozowanym źródłem problemu jest np. stan zapalny, a zastosowana maść ma właściwości przeciwzapalne. Maść o takim działaniu zawiera odpowiednio dobraną substancję aktywną. Do najpopularniejszych i najbardziej skutecznych z nich należy diklofenak, który wykazuje również działanie przeciwbólowe i przeciwobrzękowe.
W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się maść przeciwbólowa. Zadziała ona miejscowo, znieczulając zakończenia nerwowe w miejscu, w którym zostanie zaaplikowana. Maści przeciwbólowe mogą zawierać różne substancje aktywne z grupy analgetyków. Do najpopularniejszych i najskuteczniejszych z nich należy m.in. ibuprofen.
Inne popularne właściwości maści na ból pleców (ale także pozostałych części ciała) to działanie rozgrzewające lub chłodzące. Maść rozgrzewająca przynosi ulgę poprzez podniesienie temperatury w miejscu, którego dotyczy dolegliwość, np. stłuczonego mięśnia. Częstymi składnikami takich preparatów są m.in. olej kamforowy czy wyciąg z nagietka. Maść chłodząca działa w przeciwny sposób, obniżając temperaturę bolącego miejsca, np. stawu ze stanem zapalnym. Składniki, jakie możesz znaleźć na liście ingrediencji takich maści, to m.in. mentol lub arnika.
Warto wspomnieć również o tym, że maści na ból pleców różnią się również pod względem ilości naturalnych składników. Jeżeli dolegliwość jest umiarkowana lub bardzo zależy Ci na stosowaniu wyłącznie preparatów organicznego pochodzenia, możesz wypróbować maści ziołowe lub na bazie olejków eterycznych.
Jak każdy preparat apteczny, również maść na ból pleców może wywoływać skutki niepożądane. Wybierając odpowiedni specyfik dla siebie, przeczytaj uważnie treść ulotki dołączonej do jego opakowania. Jeżeli na liście składników znajdziesz substancję, która Cię uczula, zrezygnuj z zakupu.
Niekiedy zdarza się, że działania niepożądane danego produktu ujawniają się dopiero po jego pierwszym użyciu. Przerwij stosowanie maści na ból pleców, jeżeli zauważysz takie efekty uboczne, jak:
W przypadku takich działań niepożądanych, jak wysypka z pęcherzami, pokrzywka, spłycony oddech, uczucie ucisku w klatce piersiowej czy obrzęk twarzy, ust, języka lub krtani, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.