Wszyscy chcemy, aby dzieci były zdrowe i w dobrej formie. Jednak ostatnie badania wskazują, że z kondycją polskich dzieci nie jest zbyt dobrze. Okazuje się, że problem nadmiaru masy ciała dotyczy prawie 1/3 polskich 8-latków, a nadwaga i otyłość częściej występowała u chłopców (32,4%) niż u dziewcząt (29,1%).[1] Natomiast biorąc pod uwagę punkty odcięcia dla nadwagi i otyłości rekomendowane przez IOTF, nadmiar masy ciała stwierdzono ogólnie u 23,2% dzieci w wieku 8 lat.
Dość niepokojące jest także to, że co piąte dziecko w wieku 8 lat charakteryzuje się zbyt dużym obwodem talii (zwłaszcza dziewczęta), a co piąty 8-latek w Polsce ma podwyższone skurczowe ciśnienie tętnicze krwi (częściej występuje ono u dzieci z nadwagą).
Otyłość dzieci zaczyna być problemem, który dostrzegamy już na polskich ulicach. Dlatego warto się zastanowić, jak możemy tworzyć dobre nawyki u dzieci, aby nie miały w przyszłości problemów z wagą i samopoczuciem.
Jak tworzyć dobre nawyki żywieniowe u dziecka?
- Zacznij od małego. Już u starszego niemowlaka warto unikać w diecie potraw słodzonych i cukru. Starszakom dobrze jest ograniczyć niezdrowe przekąski lub zastąpić je tymi zdrowszymi (bio prażynki z owoców i warzyw, czy batony na bazie owoców).
- Dzieci uczą się przez obserwację i naśladowanie, dlatego musisz być przykładem. Nic nie da tłumaczenie dziecku, że chipsy są niezdrowe, jeśli maluch będzie często widział rodziców, którzy się nimi zajadają. Od dziś wybieraj zdrową marchewkę.
- Naucz dziecko pić wodę.I niech będzie ona zawsze napojem pierwszego wyboru. Dziecko przyzwyczajone do smaku wody, będzie ją chętnie wybierać. Unikaj natomiast napojów słodzonych i gazowanych – zawierają mnóstwo cukru i kalorii, a do tego nie są zdrowe.
- Dbaj o regularność. Zarówno posiłków, jak i wysiłku fizycznego malucha. Regularne spożywanie zdrowych posiłków doskonale wpływa na metabolizm i pomaga uniknąć nadwagi.
- Wybieraj zdrowie. W codziennej diecie postaw na owoce i warzywa, a także zdrowe węglowodany oraz mięso i ryby ze sprawdzonych źródeł. Nawyk wybierania zdrowego i wartościowego jedzenia jest bardzo cenny dla przyszłości dziecka.
- Ruszajcie się! Najlepiej całą rodziną. Niech dziecko od maleńkości wie, że czas można spędzać aktywnie – na spacerach, rowerze itp. Nie pozwólcie, aby Was maluch miał wzór rodziców zalegających przed telewizorem. Do dzieła!
Bibliografia:
[1] Nadwaga i otyłość u polskich 8-latków w świetle uwarunkowań biologicznych, behawioralnych i społecznych Raport z międzynarodowych badań WHO – raport opublikowany przez IMiD
CZYTAJ TEŻ >> Domowe sposoby na zaparcia u dziecka