Jak tworzyć zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak tworzyć zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci?

Jak tworzyć zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci?

Autor zdjęcia/źródło: Photo by Paul Hanaoka on Unsplash

To, jak będą się odżywiały nasze dzieci w dużej mierze zależy od nawyków z wczesnego dzieciństwa. Dobrze wiedzieć, jak pomóc najmłodszym odżywiać się zdrowo.

Wszyscy chcemy, aby dzieci były zdrowe i w dobrej formie. Jednak ostatnie badania wskazują, że z kondycją polskich dzieci nie jest zbyt dobrze. Okazuje się, że problem nadmiaru masy ciała dotyczy prawie 1/3 polskich 8-latków, a nadwaga i otyłość częściej występowała u chłopców (32,4%) niż u dziewcząt (29,1%).[1] Natomiast biorąc pod uwagę punkty odcięcia dla nadwagi i otyłości rekomendowane przez IOTF, nadmiar masy ciała stwierdzono ogólnie u 23,2% dzieci w wieku 8 lat.

Dość niepokojące jest także to, że co piąte dziecko w wieku 8 lat charakteryzuje się zbyt dużym obwodem talii (zwłaszcza dziewczęta), a co piąty 8-latek w Polsce ma podwyższone skurczowe ciśnienie tętnicze krwi (częściej występuje ono u dzieci z nadwagą).

Otyłość dzieci zaczyna być problemem, który dostrzegamy już na polskich ulicach. Dlatego warto się zastanowić, jak możemy tworzyć dobre nawyki u dzieci, aby nie miały w przyszłości problemów z wagą i samopoczuciem.

Jak tworzyć dobre nawyki żywieniowe u dziecka?

  1. Zacznij od małego. Już u starszego niemowlaka warto unikać w diecie potraw słodzonych i cukru. Starszakom dobrze jest ograniczyć niezdrowe przekąski lub zastąpić je tymi zdrowszymi (bio prażynki z owoców i warzyw, czy batony na bazie owoców).
  2. Dzieci uczą się przez obserwację i naśladowanie, dlatego musisz być przykładem. Nic nie da tłumaczenie dziecku, że chipsy są niezdrowe, jeśli maluch będzie często widział rodziców, którzy się nimi zajadają. Od dziś wybieraj zdrową marchewkę.
  3. Naucz dziecko pić wodę.I niech będzie ona zawsze napojem pierwszego wyboru. Dziecko przyzwyczajone do smaku wody, będzie ją chętnie wybierać. Unikaj natomiast napojów słodzonych i gazowanych – zawierają mnóstwo cukru i kalorii, a do tego nie są zdrowe.
  4. Dbaj o regularność. Zarówno posiłków, jak i wysiłku fizycznego malucha. Regularne spożywanie zdrowych posiłków doskonale wpływa na metabolizm i pomaga uniknąć nadwagi.
  5. Wybieraj zdrowie. W codziennej diecie postaw na owoce i warzywa, a także zdrowe węglowodany oraz mięso i ryby ze sprawdzonych źródeł. Nawyk wybierania zdrowego i wartościowego jedzenia jest bardzo cenny dla przyszłości dziecka.
  6. Ruszajcie się! Najlepiej całą rodziną. Niech dziecko od maleńkości wie, że czas można spędzać aktywnie – na spacerach, rowerze itp. Nie pozwólcie, aby Was maluch miał wzór rodziców zalegających przed telewizorem. Do dzieła!

Bibliografia:

[1] Nadwaga i otyłość u polskich 8-latków w świetle uwarunkowań biologicznych, behawioralnych i społecznych Raport z międzynarodowych badań WHO – raport opublikowany przez IMiD

 CZYTAJ TEŻ >> Domowe sposoby na zaparcia u dziecka